Ключът за обяснение на това защо точно град Славянск стана горещата точка на картата на Донбас и Украйна може би е шистовият газ, пише ТСН.Тиждень, цитиран от Dnes.bg.
Журналисти са провели свое разследване за тайната на така наречения „Юзовски проект“, който с неохота се обсъжда дори в самата Украйна, тъй като той засяга значителни ресурси, които могат да променят енергийната карта на света.
Обстоятелствата сочат, че в Донбас няма никаква борба за хуманизъм, федерализация, защита на рускоезичното население, славянските патриоти и срещу митичните бандеровци и хунтата в Киев.
Това са измислени образи, създадени в кабинетите в Кремъл и вкарани в главите на обикновените хора от Донбас, за да бъде скрита истинската цел на спецоперацията на Русия, пише NEWSru.ua.
В градчето Славянск няма никакви важни предприятия, мини, военни части или научни институти. Той обаче се намира в самия център на територията на „Юзовския проект“, където са съсредоточени залежи от енергийния ресурс на 21 век – шистов газ.
Гигантското находище обхваща част от територията на Донецка и Харковска област.
Общата площ на находището на шистов газ е почти 8 000 кв. км. Експерти посочват, че запасите от газ там могат кардинално да променят не само Украйна, но и Европа.
По последните потвърдени данни това са 3,6 трилиона куб. м, които те ясно виждат как да бъдат добивани. Това е значителен обем, защото ако Украйна увеличи добива с 15-20 млрд. куб. м, тя вече ще стане износител, казва генералният директор на центъра за изследване на енергетиката Александър Харченко.
Централната власт много внимателно подбира думите си за перспективите пред проекта. Дори при тази сдържаност обаче се вижда голямата бъдеща изгода за Украйна.
Залежите са много големи. Едни от най-големите в света. Според наличните оценки ние можем да увеличим собствения добив на газ с 30-40%, казва министърът на енергетиката на Украйна Юрий Продан.
На 24 януари в Давос с участието на бившия президент на Украйна Виктор Янукович беше подписано споразумение между компаниите Shell и "Надра Юзовская" за проучване и добив на шистов газ в Юзовския участък в Харковска и Донецка област.
Подписването на това споразумение е изгодно за Украйна, тъй като това ще са инвестиции, с които Украйна ще увеличава собствения си добив на газ и в резултат ще повишава нивото на икономиката си.
От Shell са посочили, че в скоро време корпорацията ще вложи до 200 милиона долара в началото на работата по газовите залежи. Първоначално ще има 15 сонди. Първите, не много големи обеми газ ще могат да се добиват още следващата година. Това обаче ще са милиони. А промишленият, мащабният добив – в милиарди, които веднага ще се усетят на газовия пазар, ще се появят най-вероятно след 4-5 години, казва експертът Александър Тодийчук, който е президент на Киевския международен енергиен клуб.
От това се били уплашили руските газови монополисти, тъй като украинският шистов газ ще означава смърт за Газпром, пише ТСН.Тиждень.
Планира се шистов газ в Украйна да се добива не само в източната, но и в западната част на страната – в Лвовска област. Благодарение на това Украйна бързо ще се избави от газовото иго на Кремъл, тъй като е четвъртата в Европа по залежи.
„В Газпром много добре разбират това. Много отдавна Газпром води целенасочена кампания за това изобщо да убие темата за шистовия газ в Европа. В това са инвестирани десетки милиони долари. В информационна кампания, в борба за участъци. Те знаят за врага, готвят се да го убиват и го убиват. И много успешно правят това“, отбелязва Александър Харченко.
Московски вестници нееднократно намекваха, че доходи от газовите компании се получават директно от Владимир Путин и неговото обкръжение, пише още ТСН.Тиждень. Така откъсването на части от Донбас от Украйна има пряко отношение към най-големите джобове в Русия, а не към славянското единство.
Още международни новини от Dnes.bg
преди 10 години Като почнеш да си го пишеш правилно :-D отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години А ти кога ще ми прочетеш правилно името?:) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Данте, мн грешиш за шистовия газ и за следващите 300-400 години. Ама много ! Виждам, че те е погълнала анти шистов пропагандата и няма да се мъча да те разколебавам. Само, че образовай се наистина от нещо, което има връзка с реалността освен руска и прочее пропаганда. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години А какво прайм в бъдещите 300-400 години? Или не те бърка, щото няма си жив? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Най-голямото замърсяване на околната среда и изтощаването на земната екосистема идва от автомобилния транспорт и самолетите.Да ги спрем с една световна директива тогава и да се върнем икономически 300-400 години назад за да може децата ни да живеят по-добре и да продължат с утопиите на световния русофилски интернационал!?!? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години при шистовия газ газта не се намира в джоб а е "заключена" в скалите - целта на фракинга е да направи т.н. джоб в който да се събере и след това да се извлече . Фракинга като технология се използва в сондажното дело барем последните 20 г . ако не и повече . А от гледна точка на безопасността и риска - много по голям замърсите , нарушите на подпочвените води и т.н. е закрития рудодобив ( въгледобив) *** аз не виждам някой да се е разписал против него - което пряко ме води до изводите че това си преднамерена дезинформацияона кампания която е явно много популярна сред хората който и хабер си нямат как аджеба се материализират суровините под формата на материални блага потребявани в нашето ежедневие . Всяка човешка дейност носи своите рискове - въпрос на управление :) Щот да ви кажа честно - чисто статистически излиза че автомобилния транспорт причинява най много жертви и щети - на ме виждам някой от вас да се е разписал против него или пък някой да се напъва да го забранява отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Те дори на искат да се търси за шистов газ ! Това е скандално... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Вие всички ли сте от Розово. Доводите ви да сте против шистовия газ, са същите като на чукундурите от цитираното село. Шест сирийски деца по всяка вероятност терористи-камикасдзе! Е, героичните селяни ги изгониха. Така изгонихте и Шеврон. Заслужавате си гладорията! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години "Химикалите, които се набиват в земните недра не са с нищо по опасни от нефта и газта, който се намира там, и когото те изместват! Освен това говорим за стотици и хиляди метра под земята. "Това, което казваш показва пълно незнание за фракинга. Газта която е под земята е изолирана и тя не се смесва с подпочвените води. С фракинга се нарушава целостта на този "джоб", в който се намира газта и се вкарват въпросните химикали смесени, като в процеса се използват тонове вода. След това тези химикали остават в почвата, но самите те не са изолирани изобщо.Не съм против да се добива газ, против фракинга съм, т.е. начина на добиване. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години http://***.youtube.com/watch?v=mIXGETH0P78 отговор Сигнализирай за неуместен коментар