Румънският премиер Виктор Понта бе обвинен официално във фалшифициране, пране на пари и в съучастничество в група за укриване на данъци.
Разследванията срещу Понта, които започнаха през юни, са приключили и сега предстои да започне съдебна процедура в румънския Върховен съд, въпреки че все още не е насрочена дата за делото. Някои от активите на румънския премиер бяха замразени през юли, припомня Bloomberg.
Понта отрича обвиненията и твърди, че изтича непълна информация с цел манипулиране на общественото мнение, предава Ройтерс. Той отказва да подаде оставка и ще бъде първият премиер с дело срещу него по време на мандата му.
Престъпленията, в които е обвиняван премиерът, са извършени по време на кариерата му като адвокат, преди да стане премиер през 2012 г.
Понта е първият действащ румънски премиер, срещу когото е повдигнато обвинение, а върху негово имущество бе наложен запор.
Румънският премиер е подсъдим по т. нар. дело "Турчени-Ровинари". Това са енергийни комплекси в Румъния. Понта е обвинен в 17 престъпления за фалшификация на документи, съучастие в данъчни измами и пране на пари.
Специализираната прокуратура в борба с корупцията в Румъния е привлякла още четирима по обвиненията за корупция. Подсъдим по делото е още неговият близък сътрудник и съпартиец Дан Шова, който е обвинен, че е спечелил незаконно 870 хил. долара като адвокат в приватизацията на енергийните комплекси и е унищожил компютърни файлове, за да прикрие следите си.
Според следователите нанесените щети от незаконните действия на премиера възлизат на 51 300 румънски леи, или 12 000 долара.
Делото идва в ключов за Понта момент. Румънските парламентарни избори предстоят през есента на 2016 г., а обвиненията в корупция най-вероятно ще помрачат шансовете на Понта. През 2014 г. той загуби в президентските избори срещу Клаус Йоханис, като събра 40% от гласовете.
преди 9 години По този начин ще бъдат безпристрастни в решенията си..... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Тоя Понта "крал".....,"крал".....,та не се спрял......цели 12000 $.....Смях.....Май тяхната антикорупционна комисия трябва на разменни начала да почеше и българските политици..... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Цели 12 хил. долара.. така работи поръчковото правосъдие. Дето толкова много го искаме. отговор Сигнализирай за неуместен коментар