Търговският конфликт между Москва и Анкара доведе до остри разногласния в Русия, пише „Независимая газета“. Коментарът е по повод решението на Турция да въведе 130-процентна митническа такса за произведените в Русия пшеница и царевица, слънчогледов шрот и олио.
Решението на Анкара е в отговор на действията на Москва, която не е премахнала ограниченията за внос на домати и други произведени в Турция продукти, информира ТАСС на 22 март. Агенцията припомня, че забраната за внос на агропродукти от Турция действа от януари 2016 г. заради усложнени политически отношения.
Тя бе смекчена в последствие и Москва разреши вноса на редица продукти, например костилкови и цитрусови плодове, но не и на домати и краставици. Агенцията отбелязва, че Турция е вторият по обем след Египет вносител руско зърно.
„Независимая газета“ цитира руския агроминистър Александър Ткачев, според когото не е проблем да се намерят други потребители на руското зърно. Но някои анализатори смятат, че има риск износителите да загубят до 500 млн. долара, а част от зърното може и да изгние в хранилищата.
Мелничарите и хлебарите дават разнопосочни мнения. Според някои не се очертава катастрофа заради загубата на турския пазар и ако в Русия останат 2 млн. т качествена пшеница, всички ще спечелят. Според други вътрешният пазар не може да поеме допълнителни количества брашно и хляб.
Обемът на пазара е ограничен и на него не може да се реализира по-голямо от досегашното количество, твърди представител на мелничарската промишленост. Според Игор Свириденко, вицепрезидент на организацията на руските мелничари, е наивно да се очаква хлябът да поевтинее.