В началото на април заработи регионалната платформа за търговия с ценни книжа SEE Link, която е създадена от борсите на България, Македония, Хърватия, Сърбия и Словения с подкрепата на финансиране от Европейската банка за възстановяване и развитие в размер на 540 хил. евро. Преди дни стана ясно, че към нея се присъединява и борсата в Баня Лука, Босна и Херцеговина.
Осем финансови къщи от България се свързаха с платформата SEE Link още в първия ден на операциите, като общо 387 ценни книжа са налични за търговия. По същото време беше стартиран и индекс на сините чипове, наречен SEE LinX, който се очаква да увеличи видимостта на локалните пазари.
Investor.bg и Bloomberg TV Bulgaria продължават с поредицата от материали, които ще предоставят повече информация за местните пазари - от макроикономическите параметри до политическата обстановка и влиянието им върху пазарите.
Сръбската фондова борса (Belgrade Stock Exchage, или BELEX) е основана през далечната 1894 г. в Кралство Сърбия. Развитието ѝ продължава, като през 1992 г. югославският капиталов пазар е преименуван на Белградска фондова борса, а първият индекс на борсата е публикуван през 2004 г. Белградската фондова борса е член на Федерацията на евроазиатските фондови борси, както и асоцииран член на Федерацията на европейските борси за ценни книжа.
В момента Белградската фондова борса има два основни индекса – BELEXline, който е основният индекс на борсата, и BELEX15, включващ в себе си 15-те най-ликвидни акции на борсата. Според последните ревизии (от 31 март 2016 г. - бел. ред.) в основния индекс на борсата BELEXline влизат акции на 38 компании, докато в BELEX15 са включени ценните книжа на 13 акционерни дружества.
Ето и кои акции влизат в състава на BELEX15 и какви са техните тежести в индекса след последната ревизия, направена на 31 март 2016 г.:
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
преди 8 години Така се случва, когато мажоритарите не са зависими от цената на акциите на фирмите които управляват. Реално мажоритарите са де-факто управляват като частни собственици, но пък се възползват от удобствата на акционерните дружества - управляват цяла фирма с доста по-малко от 100% от капитала. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Пълна трагедия. А те дори не са в ЕС ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години то и графиката доста подобна на нашата, откъм капитализация също са подобни отговор Сигнализирай за неуместен коментар