Еврозоната се ориентира към ново споразумение с Гърция, предвиждащо на страната да бъде предоставена превантивна кредитна линия след оттеглянето й от международната спасителна програма. Доста страни от еврозоната смятат, че в тази кредитна линия трябва да участва и Международният валутен фонд (МВФ), съобщава местният вестник Ethnos, цититан от БТА.
Изданието цитира източник от еврозоната, който окачествил като абсолютно невъзможно Гърция да излезе "чиста", без никакви финансови нужди от меморандума /както гърците наричат спасителния план/. Същият източник е добавил, че окончателните решения по тази кредитна линия ще бъдат взети на заседанието на Еврогрупата на 8 декември.
С оглед на факта, че европейското финансиране на сегашния спасителен план за Гърция изтича в края на годината, представителят на еврозоната е изразил мнение, че за тази цел ще е
необходимо споразумение, което да включва въпроси, отнасящи се до по-нататъшно облекчаване на гръцкия дълг и до начина, по който ще бъде предоставена новата кредитна линия на страната.
Гърция трябва да започне следващата година с това ново споразумеуние, за да избегне евентуални проблеми, които биха могли да възникнат заради поведението на пазарите, смята същият източник от еврозоната. Той е заявил още, че разговорите по споразумението между гръцкото правителство и кредиторите няма да бъдат никак лесни.
Източникът от еврозоната смята, че след като гръцките банки няма да имат нужда от пари за рекапитализация, 11-те милиарда евро, с които разполага гръцкият стабилизационен фонд, биха могли да бъдат използвани като превантивна кредитна линия.
Премиерът Андонис Самарас обяви неотдавна, че възнамерява да излезе от спасителните програми с ЕС и МВФ, но може да получи допълнителна кредитна подкрепа от партньорите за безболезнено протичане на този процес.
Мотивите на Самарас са, че Гърция е осъществила през последните години огромни промени относно бюджетния дефицит и структурните реформи.
От тази гледна точка той също е на мнение, че предмет на преговори може да бъде евентуална превантивна кредитна линия за непредвидени цели, която би защитила Гърция от сътресения на пазарите, особено във време, когато световната икономика демонстрира признаци на спад.
По-рано гръцкото правителство също заяви, че възнамерява да излезе предсрочно от спасителните програми с ЕС и МВФ на обща стойност 240 милиарда евро в края на тази година. Програмата с ЕС трябва да приключи в края на 2014 г., а МВФ планира да предоставя кредитен ресурс на Атина до март 2016 г.
Междувременно новият председател на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер деликатно се е дистанцирал от бившия германски канцлер Хелмут Кол, който в книгата си "С грижа за Европа" критикува своя наследник Герхард Шрьодер за това, че е направил грешка, като е допуснал Гърция да стане член на еврозоната.
Представяйки книгата на Кол във Франкфурт, Жан-Клод Юнкер защитил гръцкото членство в еврозоната въпреки неверните статистически данни, предоставени от нея, за да получи членство, и окачествил въвеждането на еврото като "политика на мир".
"Ние не разрешихме на Гърция да бъде в първата вълнана страните, които ще приемат еврото, защото тя все още не бе узряла за това. След това обаче гърците положиха значителни усилия", е казал Юнкер, признавайки малко по-късно, че европейците са станали жертви на един погрешен начин на представяне на неверни статистическите данни. Тази грешка няма повече да се повтори, е добавил той.