Европейската централна банка (ЕЦБ) е разширила обема на спешната ликвидност, предоставена на разположение на гръцките кредитори, показа информация на германските ежедневници Frankfurter Allgemeine Zeitung и Handelsblatt.
Базираната във Франкфурт институцията е повишила размера на т.нар. Програма за спешна ликвидна подкрепа (ELA) за гръцките банки с 5 млрд. евро. По този начин общата сума на предоставения лимит достига 65 млрд. евро.
Според информацията Изпълнителният съвет (ИС) на ЕЦБ е провел извънредно съвещание, на което е било обсъдено колко дълго може да продължи подкрепата за гръцките банки и доколко кредиторите се намират в състояние на платежоспособност, посочват източници от банката.
От ЕЦБ отказаха да коментират информацията.
ELA е специализиран инструмент за подпомагане на банките, които нямат пълен достъп до набирането на капитали от пазара. Всяко възпрепятстване на нормалния достъп до ликвидност представлява заплаха за правилното функциониране на банковата система.
Ходът е от решаващо значение както за съдбата на гръцките банки, така и на свой ред за съдбата на страната, след като ЕЦБ реши да ограничи кредитите за финансовата система.
За отпускането на заеми над определен обем Гръцката централна банка вече трябва да информира ИС на ЕЦБ, че планира да използва ELA. Ако две трети от 25-членния ИС се противопоставят на идеята, то тогава ELA ще бъде прекратена, а Гърция ще бъде принудена да обмисли други варианти за набиране на финансиране, включително напускане на еврозоната и започване на собствена парична политика.
Въпреки че включва по-високи лихви, на този етап ELA е някакво спасение за Атина. Очаква се преговорите между Гърция и лидерите на еврозоната да продължат в понеделник.
преди 9 години Май не си схванал иронията. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Грешка, това не е помощ. Това е стръв за капана. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Браво, добре е да се помага на съседите ни. Нека тези които имат стабилни икономики и нисък дълг, като нас да помогнат на съседите си които имат много дългове. Все пак всички сме в ЕС и следва да си помагаме. отговор Сигнализирай за неуместен коментар