След като в края на миналата седмица не успя да си осигури парламентарно мнозинство от 200 гласа за промяната в изборната система, която предложи, гръцкият премиер Алексис Ципрас излезе с нова серия предложения за промени в Конституцията, пише гръцкият в. Kathimerini.
Ципрас обаче отстъпи от първоначалната си идея да се даде право на гласоподавателите, а не на депутатите, да избират президента на страната, посочва изданието. Сега той предлага гласоподавателите да избират президент само ако парламентът не успее да го направи.
Новите му предложения бяха представени въпреки съпротивата на фракцията в управляващата партия СИРИЗА, която се грижи за идеологическата чистота. Ситуацията е и още една индикация за деликатния баланс, който Ципрас трябва да пази на фона на обвиненията от хардлайнерите в СИРИЗА, че той се отдалечава от принципите на партията.
Сред предложенията за промени има и идеи за трансформация на правомощията на президента, за провеждането на референдуми, имунитета на депутатите, както и за връзките между църквата и държавата.
Ципрас също така предлага премиерите на страната да са избрани за депутати с изключение на случаите, когато оглавяват служебно правителство.
Новите предложения на гръцкия премиер сега трябва да минат обществено обсъждане. През септември вероятно ще бъде сформирана специална комисия, която ще се занимава с организацията на публичните дебати. Задачите ѝ предвиждат през пролетта тя да излезе с всеобхватно предложение за промени в основния закон на страната на базата на проведените дискусии.
Според Алексис Ципрас промените в Конституцията на страната ще доведат до скъсването с постдиктаторската ера, която той обвинява за финансовите проблеми на страната в момента.
„Решението на днешните проблеми, новите предизвикателства и новата политическа реалност е да продължим с промяната на политиката“, коментира той.