В разгара на сезона се строи в близост до плажа Корал. Както навсякъде по морето, така и в цялата община Царево, където е въпросният строеж, строителството през лятото е официално забранено от властите. Оказва се обаче, че точно представители на властите нарушават собствената си забрана, защото фирмата на комплекса е собственост на двама общински съветници от Царево - Ангел Цигуларов и Георги Атанасов, съобщава Нова телевизия.
„Това, което се случва, е политическо събитие, това е удар срещу мен. Когато наруши нещо, човек си плаща глобата”, заяви Ангел Цигуларов пред медията.
По думите му лично той бил предложил забраната за строителство в Царево да влезе в сила по-рано, за да са спокойни туристите – от 1 юни, вместо от 30 юни, но не стана ясно защо тогава я нарушава.
Междувременно кметът на Царево, който също е от ГЕРБ, наложи санкция на своите съпартийци нарушители – 2 000 лева.
Това обаче е по-малката глоба, която се полага на физически лица, вместо доста по-голямата за юридически.
„Не е вярно, че съм наложил глоба на фирма като за физическо лице. След законоустановения срок ще бъде издадено наказателно постановление със десетократно по-висока сума от цитираната”, заяви обаче кметът.
„Община Царево прави регулярни проверки, както по Закона за устройство на територията,така и по всички останали закони и всички виновни биват наказани без значение оттехния статут в обществото и заеманата длъжност”, твърди той.
В началото на юни Окръжната прокуратура в Бургас спря изпълнението на инвестиционните проекти и издадените от главния архитект на Община Царево четири разрешения за строеж в района на къмпинг „Юг“.
В края на април експертите от междуведомствената комисия, която направи проверка на място, установиха, че строежът на плажа на къмпинг „Юг“ е разположен върху дюни.
Точно по Великден от сдружението „Да запазим Корал“ алармираха, че плажът е залят с бетон. Организацията алармира, че инвеститор изгражда вилно селище от 16 къщи с площ над 1200 кв. м с издадено разрешително за строителство от Община Царево.
Дирекцията за национален строителен контрол (ДНСК) и Агенцията по геодезия, картография и кадастър (АГКК) впоследствие провериха строителните дейности, а първите заключения бяха, че не са спазени всички необходими процедури по Закона за опазване на околната среда (ЗООС) и Закона за биологичното разнообразие (ЗБР).
Строежът беше спрян няколко дни по-късно.