IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

НС прие на първо четене закона за ипотечното кредитиране

Затяга се оценката на кредитоспособността на кредитополучателите, дава им се възможност да се откажат от кредита в рамките на две седмици

13:55 | 24.03.16 г.
НС прие на първо четене закона за ипотечното кредитиране

Народното събрание прие на първо четене проектозаконът за ипотечното кредитиране. Вероятно през следващата седмица парламентарните комисии ще обсъждат евентуални допълнителни промени в текстовете, след като депутатите не приеха предложението на Димитър Байрактаров от Патриотичния фронт срокът за допълнителните предложения да се удължи с две седмици.

Новият закон беше предложен за обществено обсъждане през ноември миналата година. С него се транспонира новата европейска директива за ипотечното кредитиране, която беше приета от властите в Брюксел през миналата година.

България малко закъснява с транспонирането на директивата. Крайният срок за приемането на закона беше 21 март, но обсъждането му в парламента се забави.

Информацията за кредитите, която се предоставя на потребителите, трябва да е персонализирана и да отговаря на единни стандарти (т.нар. Единен европейски информационен формуляр), за да може да се правят сравнение между отделните оферти, предвиждат текстовете.

Въвежда се и срок за размисъл – две седмици, в рамките на който потребителите може да откажат да сключат договора за кредит, както и регулации за кредитните консултанти. Затяга се и процедурата по оценка на кредитоспособността, която банките ще правят на клиентите, доизяснява се и формулата за изчисляване на ГПР.

Банките ще са длъжни също така да уведомяват клиентите при промяна на вноските.

Останалите разпоредби на практика повтарят изискванията, въведени с промените в Закона за потребителския кредит през 2014 г.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:03 | 12.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още