Държавата трябва да отговаря само за спортните обекти за професионален спорт, а общините – за обектите за масов спорт. Това каза зам.-министърът на спорта Йордан Йовчев при откриването на конференция за строителството на спортни съоръжения.
В България все повече има младежи, които искат да спортуват, макар и непрофесионално. Затова е много важно да се очертае необходимостта от инвестиции в спортни съоръжения, да се посочат варианти за тяхното финансиране. Защото все по-трудно е да се заделят средства за спортни бази от бюджета на държавата, отчете той.
„Особено ценни за развитието и строителството на спортните съоръжения у нас са публично-частното партньорство и кандидатстването по европрограми. Не бива да се забравя, че това е инвестиция в здравето на нашите деца и на цялата нация“, заяви Йовчев. Той се ангажира, когато изтече мандатът му на зам.-министър в служебния кабинет, да се бори за намирането на финансиране на спортната инфраструктура.
Йовчев допълни, че наличието на повече спортни съоръжения е основна предпоставка за приемането на големи спортни събития. Той посочи, че тези домакинства влияят върху икономическото развитие на страната ни и приобщават към различните видове спорт. Домакинствата носят и престиж на България.
„При развитието на елитния и масовия спорт е особено ценно партньорството между държавата и общините. Основната роля за стопанисване на спортните обекти трябва да носят общините, особено за обекти за масов спорт. Държавата трябва да помага със средства за изграждането им, но стопанисването трябва да е от местната власт. Единствено големите обекти, предназначени само за професионален спорт, трябва да останат под шапката на спортното министерство и там да се подготвят елитните състезатели“, заяви той.