IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Годишен ръст на сделките с имоти у нас от 12% отчита експерт

Дългата летаргия на пазара и ниските лихви по депозитите тласкат пазара напред

09:45 | 12.03.16 г. 4
Годишен ръст на сделките с имоти у нас от 12% отчита експерт

От началото на годината досега броят на сделките с имоти се е увеличил с 12 на сто на годишна база, коментира в интервю за БТА Орлин Владиков, бивш председател на Националното сдружение „Недвижими имоти“ (НСНИ).

Съживяването на пазара и ръста на сделките се обяснява с дългата летаргия на пазара и осъзнаването на хората, че не могат да отлагат определени сделки и да чакат драстични промени в цените, коментира Владиков.

Другата причина, според него, са ниските лихви по депозитите.

Активизирането на пазара е довело и до ръст на цените. От началото на годината увеличението достига 5-10%, отчита експертът.

Все още не може да се говори, че появилият се напоследък интерес към покупка на зелено на жилища е трайно установена практика, смята Владиков. Той съветва при подобна инвестиция да не забравяме негативния опит отпреди години.

„Интересът към покупките на зелено се дължат на факта, че дълги години инвестиционният климат в страната беше в застой, което доведе до намаляване на пазара на готови жилищни имоти, поради което драстично нарасна търсенето на нови и непостроени апартаменти в големите градове“, посочи той.

Ако решим самостоятелно за правим подобна сделка, е необходимо предварително проучване на фирмата изпълнител на строителния обект, за това какъв опит има, дали е регистрирана в Камарата на строителите в България, в Агенцията по вписванията, дали има офис и не на последно място - да се информираме за финансово-счетоводното й състояние.

„Съветвам хората няколко пъти да посещават обекта, за да придобият впечатления от организацията на строителните дейности, да се проверят строителните книжа“, коментира експертът.

„Добре е да се опитаме да установим контакт с изпълнителите. Не на последно място е важно да направим проучване на пазара, за да се види каква е цената на подобни имоти в изпълнение“, допълва той.

В планинските и морските курорти - на трета, четвърта и пета линия, поради редица причини през последните месеци се оферират имоти за 10 - 15 хил. евро. Това се обяснява с желанието на инвеститорите да се освободят от съпътстващите тежести, а и с презастрояването на курортите.

„За ръстове при продажбите на ваканционни имоти можем да говорим само за луксозни имоти, на уникални места на първа линия на морето или близо до пистите“, коментира експертът.

Масовите ваканционни имоти не се радват на този резултат.

Несигурният живот в малките села във вътрешността на страната доведе до това къщи с декар двор на някои места вече да може да се купят и за 5 - 6 хиляди лева, каза Владиков.

По принцип, след отлива на интереса на чужденци към покупка на такива имоти, сега цените им са се стабилизирали на нивата отпреди четири - пет години.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 03:56 | 03.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

4
rate up comment 33 rate down comment 0
pepince
преди 8 години
...и те не щат и ние не щем...никой не ще вече, те и малцинствените бегат на запад, само неосъзнатите останаха тук, ама не е за дълго :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 41 rate down comment 0
melon
преди 8 години
То виж, че и талибаните не щат. Нашите села в някои части са все едно са сирийски...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 47 rate down comment 0
Веск
преди 8 години
Няма лошо - все е някакво оживление. Банки, лихви и прекалео дългата рецесия - това е осовното, а не растежа за съжаление. Проблем е, че никой не основава бизнеси. Проблем са дисбалансите. Проблем са неравномерните инвестиции. Къща на село 5 бона, квадратен метър у София 2 бона. Не е много на добре. Селското население се доизнася към градове, от там към по-големи градове - София - чужбина и ... край на хубавото време за имотите. Цикъла си се цикли. Сега набор 1997ми най-малобройният е абитуриентски, а след него идват малцинствените и те не чак толкова многобройни. Дано има бъдеще в имотите. Доунищожаването на селската част на България и малките градове - кажи го всички до 100 000 жители реално е двигател на .... няма как да е програс, нали. Освобождаваме земи за талибани, а ги не щем. Поредното противоречие. Внос ще има, ясно е. На евтин материал естествено.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 40 rate down comment 2
skeptika
преди 8 години
айде ..Прошлакуващото матрялонаселеине...Гоу , Гоу , Гоу ;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още