През последните 20 години българският език се е обогатил с 5000 нови думи. Някои от най-използваните през последните месеци са "Брекзит" и "селфи". Повечето нови думи идват от компютрите и социалните мрежи, като например "фабинг", предава в свой репортаж по темата Bulgaria ON AIR.
Зад странно звучащата чуждица се крие комбинацията от английските думи за телефон и игнориране. Казано иначе, това е ситуацията, при която човек прекъсва разговора със събеседника си, за да се порови в телефона си.
Подобно поведение е присъщо за хора, които боравят с информация, като журналисти, рекламисти и политици. При тях се размива границата между ползването на технологиите за лични и професионални цели.
И останалите хора обаче също проявяват тази зависимост.
Всеки е ставал свидетел на поне няколко случая в ежедневието си, в които хора са забили поглед в устройствата си. За някои това е дразнещ навик, който съкращава живия контакт между хората.
Според експертите обаче фабингът не е болестно състояние. Днес това е установен модел на поведение, който се случва дори несъзнателно и често няма връзка с отношението към човека срещу нас.
„Вече има една количествено-качествена форма на общуване. Ние едновременно се опитваме да поддържаме живия контакт в реалния свят, но паралелно самото количество на контакти и на информация, които можем да съберем - те са ни в ръката, те даже не са на една ръка разстояние. Ние няма как да влезем и да бъдем толкова съпричастни и да проявим емпатия, да бъдем любезни и наистина да влезем в разговора, когато сме в режим на мултитаскинг и мислите ни са навсякъде", обяснява психологът доц. Маргарита Бакрачева.
Отрицателните ефекти от фабинга са непълноценната комуникация и влошаване на отношенията с близките, които се чувстват пренебрегнати.
преди 8 години правил съм няколко пъти статистически засечки в метрото, където поне 50% от пътниците "плюнчат пръста" прелиствайки сураттефтера, а ако повечето са родени след 90-а година, процента надхвърля 60%. Тотални Зомбита ... така нужни на Пирамидата! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Според експертите обаче фабингът не е болестно състояние. Днес това е установен модел на поведение, който се случва дори несъзнателно и често няма връзка с отношението към човека срещу нас.---Нищо подобно! Това е подсъзнателно, а често и напълно съзнателно - желание за "изключване" от заобикалящата, индивида, реалност и потопяване "в своя свят"! Това е рефлекторно желание за откъсване от заобикалящата ни агресия, динамика и все по-голямото бързане, в "гонене на Михаля" ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар