Демонополизация на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), мащабна дерегулация и приватизация на лечебните заведения са необходимите стъпки за промяна на българското здравеопазване. Това каза д-р Стойчо Кацаров от Центъра за защита на правата в здравеопазването в ефира на Bloomberg TV Bulgaria.
Трябва да се премахне монополът на НЗОК върху здравното осигуряване така, че потребителите да могат да си изберат както доставчик, така и осигурител, каза д-р Кацаров.
Има различни варианти за демонополизация, допълни той. Може да се обсъдят и да се избере най-подходящият за българските условия.
Необходима е и мащабна дерегулация и да се премахнат много от недомислените наредби, които пречат на оказването на медицинска помощ и я оскъпяват ненужно – трябва да се пренапишат медицинските стандарти, например, отбеляза той.
За пръстовите отпечатъци е почти сигурно, че ще бъдат премахнати, защото се оказа, че никой няма полза от тях и водят затрудняват системата, посочи Кацаров. Що се отнася до болничните лимити, премахването им на този етап е само пожелание.
Засега лимитите на болниците няма как да се отменят изцяло, припомни д-р Александър Заимов от Българския лекарски съюз, визирайки липсата на парламент, който да промени законовата уредба.
Заимов посочи, че предложението за издаване на фактура на пациента, която да посочва какво лечение е извършено и колко струва, е добро. Той вижда два ефекта от този механизъм – първо, пациентът ще може да види колко е похарчено за лечението му, колко е платено от касата и колко струва то в различните болници. Може да послужи за остойностяването на клиничните пътеки и как да се заплатят. Трябва да има доплащане, но под каква форма е въпросът, каза той.
Още вижте във видеото!