Цел номер едно на новото правителство трябва да е влизане на България в еврозоната и провеждане на всички ключови за икономиката реформи. Това каза зам.-председателят на Българската стопанска камара (БСК) Димитър Бранков в коментар на очакванията на бизнеса от бъдещия нов кабинет пред Bloomberg TV Bulgaria.
Въпросът с влизането на България в предверието на еврозоната трябва да се изведе напред, защото от това зависи ускоряването на всички реформи, категоричен е Бранков.
„Българската икономика е обвързана с еврозоната. Като тя дръпне, дърпа и българският износ. Дърпа вносът на компоненти от трети държави, които след това се превръщат в продукция за ЕС“, посочи той.
По думите му без стъпки в тази посока България ще продължава да търпи негативи - високите лихви в сравнение с тези страни например (в еврозоната – бел. ред.), а не да ползваме предимствата.
Това е закъснял дебат, който обаче не се води и не се води на популярен език, каза Димитър Бранков. Към момента българите са негативно настроени към влизането в еврозоната заради липса на информираност, смята той.
Работодателските организации в България очакват реформи от бъдещото правителство.
Четирите работодателски организации имаме списък с приоритети, които са представени на основните партии, напомни Бранков. И поясни, че става дума за фундаментални промени в нормативната среда, включително промяна в редица регулаторни режими, повече прозрачност, демонополизация на редица сектори, които по законодателен път са картелирани – в сектора на горивата и лекарствата например, промяна в режима на инвалидните пенсии, проблемите в здравеопазването.
Промяната разбирам като пакет от ключови реформи, не много на брой. Тъй като всяко правителство, освен да управлява страната, да изпълнява редица държавни функции и да администрира различни политики, следва да върши и реформи, посочи зам.-председателят на Българската стопанска камара.
Законът за концесиите ще трябва да се предискутира, за да се коригират явните дефекти в него. Кодексът на труда също следва да се промени в посока гъвкавост на трудовите отношения, продължаващо обучение за кадрите и т. н., посочи той. И допълни, че е необходима нова енергийна стратегия, електронно управление, промени в поземлената собственост и земеползването.
Има списък от реформи, които не може да бъдат бавени повече, изхождайки от чисто партийните интереси. Всяко влизане в цикъл на предсрочни парламентарни избори намалява шанса тези реформи да бъдат предприети. Нуждаем се от решителни реформи в тези сфери, подчерта Бранков.
По думите му кардинални реформи в данъчната система в момента не са нужни, а и биха могли да се извършват само при растяща икономика, изчистена от системни рискове. „Ако изобщо се предприеме подобно усилие, то трябва да е след влизането на страната ни в еврозоната“, заяви той.
Още от разговора вижте във видеото:
преди 7 години къде с тази пръдналата икономика бе... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Заради неправилното въведени пари за употреба, желаните от Българската стопанска камара реформи са с подсигурен провал.При запазване на държавната грешка, колкото по-пълно се реализират тези реформи, толкова по-силен потенциал за кризи се развива със съпътствуващи злини.Устойчивият обществен просперитет е възможен само при правилно въведени пари за употреба. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Абсолютно! отговор Сигнализирай за неуместен коментар