IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Страшен е не дългът, а какво символизира

През последните години правителствата харчат повече средства, отколкото събират като приходи, посочва икономистът Калоян Стайков

08:55 | 30.11.14 г. 9
<p>
	Снимка: <em>ЕК</em></p>

Снимка: ЕК

В разчетите на финансовото министерство е предвидено размерът на новия публичния дълг, който правителството планира да поеме през 2015 година да бъде 8,1 млрд. лева.  

Сумата наистина е стряскаща, но не трябва да се забравя, че дългът сам по себе си не е проблемът, а е следствието на друг проблем – бюджетния дефицит, пише икономистът Калоян Стайков от Института за пазарна икономика (ИПИ).

В периода 2009 - 2014 година правителствата всяка година харчат повече средства, отколкото събират като приходи, и натрупаните дефицити за периода, включително прогнозния за 2014 г., се очаква да достигнат малко под 9,6 млрд. лв. В Средносрочната бюджетна прогноза са залегнали очаквания за натрупване на дефицити в периода 2015-2017 г. в размер на близо 6,4 млрд. лв., посочва Стайков. 

"Истинският проблем са огромните дефицити, но никое правителство не пожела да адресира този проблем и публичните разходи растяха отвъд възможностите за финансирането им с приходи всяка следваща година", коментира той. 

Според икономиста най-общо има два начина за финансиране на тези дефицити – използване на собствени средства или поемане на дълг. Под собствени средства се разбира приватизация на физически капитал като земя, сгради, компании, концесиониране на държавна собственост/ресурси и др. или финансов ресурс, натрупан във фискалния резерв.

От 2009 г. досега правителствата използваха смесен подход – почти никаква приватизация и финансиране на дефицитите с нов дълг и средства от фискалния резерв. Този подход, обаче, вече не е възможен заради изчерпването на фискалния резерв.

Планираното финансиране на дефицит от близо 2,5 млрд. лв. през 2015 г. е изцяло чрез емисия на дълг, без да се използват средства от фискалния резерв. Нещо повече – предвидена е емисия на 400 млн. лв. нов дълг за „обезпечаване на краткосрочните флуктуации на фискалния резерв”. С други думи състоянието на фискалния резерв е следното:

- Няма средства за обезпечаване на изплащането на главниците по държавни задължения, каквато беше първоначалната му функция;

- Няма свободни средства за осигуряване на ликвидна подкрепа при разминаване между постъпващите приходи в бюджета и настъпващите плащания, каквато функция му беше вменена в последствие

- Няма свободни средства за покриване на нови бюджетни дефицити, каквато функция изпълняваше до 2014 г.

Калоян Стайков посочва още, че емисията на дълг в размер на 8,1 млрд. лв. през следващата година е следствието от дефицитното харчене през последните 6 години, което остави страната без фискален резерв, трупането на дългове, които финансират част от дефицитите, както и заради взимане на нови дългове за изплащането на стари такива, тъй като няма приватизация, няма пари във фискалния резерв и бюджетът не генерира излишъци.

Ето и какво точно предвижда финансовото министерство за емисиите на дълг през 2015 година

- 4,2 млрд. лв. - рефинансиране на дълга, който правителството ще поеме вследствие на актуализацията на бюджет 2014 г.;

- 2,5 млрд. лв. - финансиране на бюджетния дефицит през 2015 г.;

- 0,4 млрд. лв. - буфер за обезпечаване на краткосрочните флуктуации на фискалния резерв;

- 1 млрд. лв. - нов заем от ЕИБ за осигуряване на средствата за съфинансиране на проектите от оперативните програми от Структурните фондове на ЕС.

Срещу тази емисии стоят плащания по държавния дълг в размер на 6,8 млрд. лв. (от които 845,3 млн. лв. лихвени плащания, които трябва да се извадят), което означава нетен прираст от около 2 млрд. лв. Размерът му не е толкова стряскащ, колкото 8,1 млрд. лв., посочва експертът. 

В същото време големият дял на рефинансираните дългове – близо 84%, разкриват друг проблем. Освен че България вече разчита изцяло на дългово финансиране на бюджетните си дефицити, тя разчита и във все по-голяма степен на дълговите пазари за погасяването на стари задължения.

Това също не е страшно, докато пазарите са благосклонни и „спокойни”, но при пазарни трусове и/или загуба на доверието тази благосклонност значително намалява и бъдещите кредитори стават по-консервативни относно това на кого отпускат заеми и на каква цена, смята Стайков.

„Ниското ниво на публичния дълг” , както го определят някои наблюдатели, от около 30% от БВП едва ли ще помогне, тъй като Латвия фалира с публичен дълг от около 10% от БВП, а Румъния – с 16%", категоричен е той.

"Проблемът не е голямата емисия на дълг догодина, а това, че тя не променя тенденцията от предходните години, напротив – тенденцията се влошава", пише в заключение икономисът.

Средносрочната бюджетна прогноза не представя решителни стъпки за бързо намаляване на дефицитите и дори преминаване към излишъци, които да бъдат използвани за намаляване на дълговото бреме. По отношение на приватизацията прогнозата е изключително лаконична и единствените очаквания са приходите от приватизация да „намаляват предвид изчерпване на ресурса за приватизация”.

Т.е. въпреки наличието на значителен обем физически капитал за приватизиране, управляващите не смятат подобна стъпка за разумна, което ни връща обратно към дефицитното харчене и дълговото му финансиране. Затворен кръг, от който има два изхода – бюджетни излишъци и намаляване на дълга или лавинообразно растящ дълг и съответно нарастващ риск от фалит.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:38 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

9
rate up comment 5 rate down comment 0
aldy
преди 9 години
"Неподходящото" племе просто ще изчезне. Но територията в никакъв случай няма да се обезлюди. Едва ли някой друг може да изтърпи толкова нагла и некадърна мафия. Да напомня - държавният бюджет през 2008г. е бил 18 млрд, през 2014г. става над 32 млрд, с цели 14 млрд ПОВЕЧЕ. И пак не им стигна и искат още и още. А народът става все по-беден, за пенсионерите не ми се говори. КЪДЕ ОТИВАТ ПАРИТЕ, крадци непрокопсани?.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 4 rate down comment 0
studioaa
преди 9 години
Всъщност ако ако не успеем да проберим мафията в следващите 20-30 години вероятно няма да успеем да го направим никога защото всъщност няма гаранция дали изобщо държавата ни ще оцелее по-дълго време изобщо. При гостуването си в предването на Мартин Карбовски през 2013 бившата вече шефка на НСИ и бивш премиер Ренета Инджова изказа хипотезата, че до 30г. ставаме малцинство у нас. Ако до тогава не успеем да преборим мафията просто няма да имаме друг шанс и дори и да успеем после държавата ни едва ли вече ще се нарича България изобщо по това време.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 2 rate down comment 0
aldy
преди 9 години
=== Нашия бюджет в обозимо бъдеще или 40-50г няма да излезе на излишък, това е абсолютно невъзможно дори и Свети Петър да ни стане финансов министър. ===Свети Петър е нужен на БУДА ефенди, не на бюджета. Наистина в обозримото бъдеще едва ли е възможно да се пребори мафията, която си има държава. Основната причина е в сбърканата генетика на населението по тия територии.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 0 rate down comment 2
Батя
преди 9 години
Тъжно, много е тъжно да си такъв песимист :(
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 2 rate down comment 1
studioaa
преди 9 години
Нашия бюджет в обозимо бъдеще или 40-50г няма да излезе на излишък, това е абсолютно невъзможно дори и Свети Петър да ни стане финансов министър. 4-5% растеж ще видим, но през крив макарон. Подемът ни в интервала 2004-2008 не беше инстински растеж, а балон, който се спука с гръм и трясък. Погледни Япония цели 23 последователни години дефлация, а тя не стои толкова зле като нас. У нас има всички предпоставки да бием и то с много японския рекорд по последователни години дефлация.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 1 rate down comment 4
Батя
преди 9 години
След 2-3 г. като отидем пак на по 4-5% растеж, ще правим излишъци и ще връщаме дълга. Споко апокалиптосчета ;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 4 rate down comment 0
studioaa
преди 9 години
Дългът не е страшен само при определени обстоятелства, които нямат нищо общо с това какво символизира. При държава като САЩ, чието население расте с 1% на година средно или 3.3 млн души и над 50% от населението е заето в икономиката и очаквания растеж е 4-5% увеличаването на дълга с 200-300 млрд. $ на година не представлява проблем. Но за държава като България, чието население намалява с 0.9% на година или със 65 хил, около 25% са реално заети в частния сектор, пенсионерите са повече от работещите, а българчетата вече са малцинство сред подрастващите дори 1$ добавен към дълга е огромно бреме, понеже просто след 10-15г няма да има кой да го плаща.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 9 rate down comment 1
aldy
преди 9 години
Тия освен за кражби за нищо друго не мислят. Фалирането, вместо одържавяването на КТБ е низ от тези престъпни действия. Как един Костов можа да вдигне страната от руините след пълното й фалиране - в хазната бяха осавили само 300 милиона. На втората година имахме растеж на икономиката от 2%, а за всичките 4 години бюджетът беше на плюс, с приходи над разходите и натрупване. Сегашната престъпна клика продължава дрането без да й мигне окото. През 2008 год. бюджетът е бил около 18 милиарда. Сега отиват над 33 млрд. След като нищо не се прави за икономиката, къде отиват парите!!?? Това е банда, майна...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 4 rate down comment 1
Mesoiadess
преди 9 години
"Ниското ниво на публичния дълг , както го определят някои наблюдатели, от около 30% от БВП едва ли ще помогне, тъй като Латвия фалира с публичен дълг от около 10% от БВП, а Румъния с 16%", категоричен е той."Значи един спад в БВП с 50% и кацваме на общоприетия максимум от 60%. Не изглежда никак трудно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още