Проблемът с бюджетния дефицит у нас се задълбочава. До този извод стига "Разйфайзенбанк" (България) в месечния си икономически анализ, включващ коментар на данните, налични към средата на октомври.
Бюджетният дефицит достига 1,3 млрд. лева до края на август, което е с 1,1 млрд. лева над дефицита за осемте месеца на миналата година. При това, в тези алармиращи данни не са включени мерките, които трябва да бъдат предприети за решаване на казуса с КТБ, нито евентуални стъпки към смекчаване на структурни проблеми в енергетиката, здравеопазването и др., отбеляза икономическият анализатор на Райфайзенбанк Емил Калчев.
Единственият възможен изход според Калчев е поемането на нов публичен дълг, който да отложи проблемите в бъдеще.
„Дори към момента държавният дълг расте достатъчно бързо: към края на август 2014 г. той достигна 18,6 млрд. лева., което е с 5,8 млрд. лева. повече от нивото му година по-рано. От началото на 2013 г. насам дългът се увеличава със средно 323 млн. лева. на месец, докато за периода 2010-2012 г. нарастването е с по 147 млн. лева., което е повече от два пъти. Още по-бърз темп едва ли би бил здравословен както за държавата, така и за икономиката, която се отличава с ниска конкурентоспособност. В момента такава стъпка е наложителна, но това не означава, че по-дългосрочните последствия от ускорено публично задлъжняване трябва да бъдат пренебрегвани“, допълни той.
В анализа си банката отчита, че през август месечният индекс на индустриалното производство спада с 10,5 пункта спрямо юли, а строителството се свива с 2,4% на годишна база.
Според Калчев, по-бавното възстановяване на еврозоната, предизборната обстановка в страната и отпуските допринасят за спада в индустрията през август, като се очаква се задържане на спада и ръст на индекса през следващите месеци.
От своя страна, свиването на строителството е в резултат от хроничното намаляване на сградното строителство (-9.7% за август), което не може да бъде компенсирано от растежа в сегмента на публичното и инженерното строителство (7.5% за август), следствие от държавната политика по изграждане и рехабилитация на пътна инфраструктура в страната, отчита анализаторът.
Според анализа, паричната статистика на БНБ показва високо покритие на паричната база с валутни резерви, което е индикатор за стабилността на валутния борд. Кредитите към фирми и граждани също нарастват (с 1.9% на годишна база), достигайки 54.4 млрд. лева.
Този ръст, за седми пореден месец, е положителен сигнал за динамиката на кредитирането през 2014 г. Освен това годишният ръст на кредитите към фирми през август (2.9%) е много по-интензивен от този при кредитите към домакинствата (0.1%). Очаква се още по-силна подкрепа на кредитирането за бизнеси, свързани с производство на стоки и предоставяне на услуги.
преди 10 години Какъв е? Прав в случая! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години xyfifa is an established to provides all kinds of FIFA products, such as fifa 15 coins. FIFA 15 Coins,just take a look here [url=htt отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Какъв е тоя Емил Калчев, "анализатор" на Райфайзенбанк?Защо не анализира състоянието на Райфайзенбанк? отговор Сигнализирай за неуместен коментар