Министерството на финансите (МФ) пласира 3-годишни държавни ценни книжа (ДЦК) при среднопретеглена годишна доходност от 0,49%, съобщават от ведомството.
Емисията, която е с падеж 28 януари 2018 г., бе с номинална стойност 150 млн. лв. Но на проведения на 23 ноември търг МФ е одобрило само 26,5 млн. лв.
Общият размер на подадените поръчки е бил 161,55 млн. лв., което съответства на коефициент на покритие от 1,08. До аукциона са били допуснати и одобрени и несъстезателни поръчки за 2 млн. лв., става ясно от информацията, поместена на сайта на Българска народна банка, която играе ролята на фискален агент на правителството.
На предходния аукцион, проведен на 26 октомври, МФ получи 0,47% доходност за 3-годишните книжа, които тогава бяха с номинал 150 млн. лв., на аукциона през септември, който също бе в размер на 150 млн. лв., бе постигната средна доходност от 0,49%, а на този през май, който бе за 50 млн. лв. – 0,68%. И на трите търга финансовото министерство одобри всички поръчки за разлика от този, осъществен на 23 ноември.
Датата на плащане за одобреното количество от 26,5 млн. лв. е 25 ноември 2015 г. Купоновият процент е 1,1% годишно. Лихвите се изплащат на всеки шест месеца, считано от датата на емисията, като последното плащане се извършва заедно с изплащането на номиналната стойност на емисията. Средната цена на допуснатите до участие в аукциона поръчки е 101,13 лв. на 100 лв. номинал, показва още информацията на сайта на централната банка.
Най-голямо количество от аукциона за 3-годишните облигации придобиха банките – 92,45%, а останалата част, в размер на 7,55%, бяха закупени от пенсионни фондове.
Спредът спрямо бенчмарковите германски облигации в този сегмент е в размер на 87 базисни пункта, поясняват от МФ.
преди 9 години Оправете заглавието! Доходността се получава от инвеститорите, а не от МФ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Много аукцион, много нещо ... Започнах да си припомням времето когато учех в университета и преподавателите наблягаха на системата за търговия с ДЦК-та, беше съществена част от финанцовата ни система, това беше къде 98-99г. Явно тези времена се завръщат, всека седмица емисия, понякога и две. Сега явно възраждаме добрите стари традиции. Браво на г-н Горанов, показва че е капацитет. отговор Сигнализирай за неуместен коментар