IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Кабинетът емитира краткосрочен дълг за 1,6 млрд. лв. в началото на седмицата

Посредством два аукциона МФ ще попълни недостига във Фонда за гарантиране на влоговете преди изплащането на гарантираните депозити в КТБ

18:23 | 27.11.14 г. 4
Автор - снимка
Създател
Кабинетът емитира краткосрочен дълг за 1,6 млрд. лв. в началото на седмицата

На 1 и 2 декември Министерството на финансите (МФ) ще проведе два аукциона за продажбата на краткосрочни съкровищни бонове на обща стойност 800 млн. евро, става ясно от емисионния календар на ведомството.

С левовата им равностойност от близо 1,565 млрд. лв. ще се осигури вътрешното финансиране за попълване на недостига във Фонда за гарантиране на влоговете в банките (ФГВБ), оценяван на около 1,6 млрд. лв.

До 4 декември кабинетът трябва да осигури сумата. Тя е нужна, за да стартира и протече гладко процесът по изплащане на влоговете в КТБ. ФГВБ вече обяви, че сумите ще се получават чрез 9 банки.

Още в понеделник МФ ще се опита да набере 400 млн. евро чрез емисия на едногодишни държавни ценни книжа (ДЦК). За вторник е насрочен аукционът за продажбата на 9-месечни ДЦК за същото количество. Вътрешната емисия е част от договорените чрез актуализацията на Бюджет 2014 г. заеми до 4,5 млрд. лв., които правителството ще може да набере до края на годината.

По време на заседанието на Министерския съвет вчера правителството одобри действията на министъра на финансите за подготовка поемането на външен държавен дълг, чийто размер в рамките на 2014 г. не може да надвишава 3 млрд. лв. Външното финансиране се предвижда да бъде използвано за осигуряване на финансиране на държавния бюджет, свързано с очакванията за по-висок дефицит, необходимостта от предоставяне на заем на Фонда за гарантиране на влоговете, както и за обезпечаване на ликвидна подкрепа на банки.

Правителството упълномощи министъра на финансите да проведе преговори с избраните банки, дилъри за първата транзакция и правния консултант във връзка със средносрочна програма за емитиране на държавни ценни книжа на международните капиталови пазари и предоставяне на мостови заем. Избраните банки са UniCredit, CITI, Societe Generale и HSBC Bank PLC. Те ще предоставят и краткосрочен мостов заем на България при унифицирани условия, който ще бъде погасен с постъпленията от емисия облигации на международните капиталови пазари през 2015 г.

За 8 декември е насрочен още един търг. Той е за продажбата на 10-годишни ДЦК на стойност 55 млн. лв., става ясно още от емисионния календар на МФ за декември. Всъщност това е и последната официално обявена емисия за годината. Чрез търговете на вътрешния пазар МФ може да набере общо 1,62 млрд. лв.

Други данни на финансовото министерство показват, че през октомври делът на държавния дълг като част от брутния вътрешен продукт намалява до 22,8%. За сравнение – през септември съотношението нарасна до 23,2 на сто. Тогава покачването се дължеше на вътрешните емисии. За 2015 г. МФ предвижда ръст на държавния дълг до 29,7%.

Понижението през октомври се дължи на намаляването на дела на вътрешния дълг до 9,4% в резултат на падежиращ дълг от 9,8%, колкото бе делът през септември. Нивото на външния дълг остава непроменено – 13,4 на сто.

В абсолютно изражение общите задължения на държавата възлизат на близо 9,42 млрд. евро. Само външния дълг е за 3,9 млрд. евро, а вътрешните задължения са в размер на 5,52 млрд. евро. През месеца са извършени плащания по дълга за 427,8 млн. лв.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.

Последна актуализация: 04:53 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

4
rate up comment 0 rate down comment 0
крас
преди 9 години
Вътрешенния заем с валутни ДЦК ще е с банките които изплащат депозитите на КТБ. Те ще са облигационерите па този заем.Възниква въпроса - къде в тази схема е частния ФГВБ който е взаимоспомагателната каса на същите тези банки- облигационери?Защо фонда вместо държавата не емитира облигации и набави липсващият му капитал за изплащане на влоговете в КТБ?Всъшност как една такава взаимоспомагателна каса като ФГВБ може да емитира дългови инструменти когато няма активи!Как тогава държавата ще обезпечи вземането си към ФГВБ? Как ще оформи това вземане към касата на ФГВБ?Не е ли лудост да теглиш заем от банките участващи във ФГВБ и да го предоставиш като помощ на фонда им ?Ако продължават така с публични средства да спасяват банковата система ще ни заформят дълг по голям и от гръцкия!Това е безумие за което странно защо всички мълчат?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 1 rate down comment 0
SSIW
преди 9 години
"Остана ли някой *** да вярва в нещо, гарантирано от държавата? "........Ами предполагам тези , които са с влогове до гарантираната сума тр. да са мн. доволни. Аз моите ги дръпнах малко преди сакатлъка, но ми е съвсем лесно да си представя, че и аз щях да съм пре-доволен, от това, че държавата ще ми възстанови нещо си, ако се наложи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 0 rate down comment 0
alexx
преди 9 години
ГРОБ се на**аха да взимат заеми.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 3 rate down comment 0
redcretin
преди 9 години
Ай честито, ясното в цялата работа е че народеца ще плаща източването на банката. Остана ли някой *** да вярва в нещо, гарантирано от държавата?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още