Към края на май салдото по Консолидираната фискална програма (КФП) е положително, в размер на около 2,77 млрд. лева, или 3,1% от прогнозния брутен вътрешен продукт. Основната причина за това са по-високите приходи и изместването на част от планираните разходи за бъдещи периоди.
Това става ясно от писмен отговор на финансовия министър Владислав Горанов, публикуван на сайта на Народното събрание.
В отговор на депутата от Реформаторския блок Настимир Ананиев Горанов обяснява, че към 31 май 2015 година излишъкът по КФП е бил в размер на 1,09 млрд. лева, тоест като относителен дял в БВП бюджетната позиция се подобрява с 1,8 процентни пункта.
От представените от финансовия министър данни е видно, че към края на май тази година приходите по КФП са 14,85 млрд. лева, което е 45% от годишните разчети. Спрямо същия период на миналата година са постъпили с 1,03 млрд. лева повече, което се дължи на по-високите данъчни и неданъчни приходи (с 1,26 млрд. лева), а от друга страна възстановените средства от ЕК са с почти 228 млн. лева по-малко.
Разходите по КФП, в които се включва и вноската на България в бюджета на ЕС, са 12,07 млрд. лева, или 34,7% от годишните разчети.
Към 31 май 2016 година България е превела 356,6 млн. лева в общия бюджет на Евросъюза.
Горанов посочва, че поради технологични и процедурни фактори плащанията за голяма част от инфраструктурните проекти се измества в последното тримесечие на годината. По този начин той обяснява по-ниското усвояване на капиталовите разходи на настоящата фаза от изпълнението на бюджета на страната.
преди 8 години Този селски счетоводител Горанов просто не плаща сега и затова има днес някакви пари. Но когато реши да се разплаща, така са го учили в Свищов, ще каже че трябва да се вземат нови заеми.Счетоводителчето от Свищов, ***. отговор Сигнализирай за неуместен коментар