IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg

България емитира облигации за около 3,1 млрд. евро*

Срочността е 7, 12 и 20 години, а вероятната годишна доходност е съответно 2,3%, 2,6% и 3,4%

16:20 | 19.03.15 г. 28
Автор - снимка
Създател
България емитира облигации за около 3,1 млрд. евро*

Търговията с български държавни ценни книжа (ДЦК) на международнтие пазари започна днес. Страната ни пласира три емисии еврооблигации – със срок 7, 12 и 20 години, предава Ройтерс, позовавайки се на една от банките, водещи продажбата.

Според информация на агенцията въз основа на постъпилите поръчки България е определила крайния обем на книжата, а именно - около 3,1 млрд. евро. Сумата е разпределена както следва – 7-годишни облигации със съвкупна номинална стойност 1,25 млрд. евро, 12-годишни книжа за общо 1 млрд. евро, и 20-годишни – за 850 млн. евро.

Съвкупното търсене вече превишава 5,5 млрд. евро. Към 15 часа то бе за над 4 млрд. евро. Така коефициентът на покритие вече е близо 1,8. Това означава, че размерът на постъпилите поръчки превишава с 80% определения обем.

Банкерите предполагат, че постигната годишна доходност по 7-годишните облигации ще бъде приблизително 2,3%, по 12-годишните – 2,6 на сто, а по 20-годишните – 3,4%, пояснява Wall Street Journal.

Ройтерс пише, че надбавката над базисните лихвени суопове по 7-годишните книжа вече е в интервала 180-185 базисни пункта (1,8-1,85%), по 12-годишните – 210-215 базисни пункта (2,1-2,15%), а по 20-годишните – 245-250 базисни пункта (2,45-2,55%). Така към 16:20 часа средната доходност е с 10-15 базисни пункта по-ниска в сравнение с първоначално обявената от агенцията.

Доходността е добра, имайки предвид, че по 10-годишните еврооблигации за 1,5 млрд. евро, емитирани през лятото на 2014 г., постигнатата годишна доходност бе 3,055%.

Поръчки се подават и в момента, като по-късно днес се очаква да бъдат обявени количеството, проявеният инвеститорски интерс и като цяло – финалните параметри на трите емисии.

От пресцентъра на Министерството на финансите (МФ) отказват по-подробен коментар, като потвърждават, че повече информация ще разпространят след края на предлагането.

Със сумата от 3,1 млрд. евро правителството на практика постига целта си за набиране на близо 6,9 млрд. лв. от международните пазари - количество, заложено в емисионната политика за 2015 г. Ако цялото търсене бъде задоволено, то няма да се наложи да излизаме повторно на международните капиталови пазари през есента, както министърът на финансите Владислав Горанов коментира изпълнението на емисионната политика за тази година.

Банките, които са ангажирани с дилърството и пласирането на книжата, са Citigroup, HSBC, Societe Generale и UniCredit.

Агенциите поясняват, че емисиите идват в момент, в който глобалното търсене на облигации с нисък рейтинг е високо.

Припомняме още, че в края на декември 2014 г. агенция Standard & Poor's отне инвестиционния рейтинг на страната, докато другите две водещи компании - Fitch и Moody's все още поставят българските книжа в инвестиционния клас.

* Статията е актуализира в 15:11 часа с коментар от пресцентъра на МФ и в 16:20 часа с информация за предполагаемия краен обем и коефициента на покритие.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:13 | 14.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

27
rate up comment 1 rate down comment 0
Ricco
преди 9 години
Имах предвид общия дълг (не само държавния). Ето например какво излезе след ден по-късно:http://***.investor.bg/news/article/191510/337/
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 2 rate down comment 0
pecan
преди 9 години
бях написал стига да се използва само за преструктуриране на дълга.може да погледнеш
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 1 rate down comment 4
orchis
преди 9 години
Това за Турция как го измисли не разбрах:http://***.tradingeconomics.com/turkey/government-debt-to-gdp
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 6 rate down comment 1
Ricco
преди 9 години
...Подобно нещо се случва и в Турция - десетина години "урааа, растеж", но от другата страна баланса незабелязано се трупа и дълг и когато дълга достигне до възможния таван, започват проблемите (и натиска за сваляне на лихвите).
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 6 rate down comment 0
Ricco
преди 9 години
Ами точно - погледни назад Япония - при достигане на тавана на възможното задлъжняване (когато всеки, който е склонен да поема дълг, е поел максимално възможния такъв), лихвите се закотвят около нулата и остават там. Възможните решения са само две - или отписване или инфлация. Но и в двата случая разхлабването е само колкото да облекчи малко длъжниците, така че да поемат още дълг и после пак така. Което обаче не оказва влияние на лихвата и тя си остава около нулата. А това е най-вероятния сценарий за всички защото е пряко следствие от кредитно-базирания модел на икономиките.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 8 rate down comment 0
pecan
преди 9 години
Страх ме е че ще има голямо отклоняване на средства иначе принципно си прав
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 5 rate down comment 1
pecan
преди 9 години
За да можеш да видиш напред погледни назад
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 16 rate down comment 3
2012
преди 9 години
20-годишни облигации за 850 млн. евро с 3,4% лихва. За пореден път се вижда, че управляващите предпочитат да изтеглят дълг който ще се плаща от "деца и внуци" вместо да си събере дълговете. Станаха вече 8-9 години откакто Мария Мургина, Орешарски и Станишев откраднаха 1 000 000 000 от ДДС, но никой не говори за връщане в хазната на тези пари. То да беше само Мургина... За сметка на това държавата взима дълг...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 10 rate down comment 5
hellwitch
преди 9 години
Според мен добрите условия могат да се използват за стратегически важни инвестиции в инфраструктура - АМ Хемус, АМ Черно Море, разширяване на пътя до моста на Видин.Държавата ни трябва да инвестира в себе си иначе няма как икономиката да расте.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 8 rate down comment 5
redcretin
преди 9 години
А в това време Германия пласира с отрицателна лихва ... изводите са очевидни. И така от години насам!http://***.investor.bg/***/130/a/germaniia-izdade-pyrvite-v-istoriiata-si-5-godishni-dck-s-otricatelna-dohodnost-189963/http://***.capital.bg/biznes/finansi/2012/08/27/1895865_germaniia_otnovo_prodade_obligacii_s_otricatelna_lihva/
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още