Бизнесът настоява да отпадне възможността разгънатата застроена и/или незастроена площ на недвижимия имот да участва като основа за определяне на Такса битови отпадъци при поддържане на чистотата на териториите за обществено ползване в населените места.
В становище до парламентарните комисии по бюджет и финанси, комисията по регионална политика, и по околна среда, Българската стопанска камара (БСК) посочи, че площта на имотите няма пряка връзка с дейностите и услугите по поддържане на обществените територии.
Експертите на БСК са на мнение, че определената на този принцип основа ще противоречи на въведения разходопокривен принцип за определяне на местните такси.
От позицията на стопанската камара, ръководена от Божидар Данев, става ясно, че бизнесът подкрепя промяната при определяне на дължимата такса "смет" и прилагане на принципа „замърсителят плаща”.
От БСК одобряват определянето на таксата “като цена на услугите за събиране и транспортиране и третиране на битовите отпадъци, както и подържане на местата за обществено ползване, както и нейното формиране на база на икономически необходимите разходи”.
“Подчертаваме отново изразената подкрепа при обсъждане на законопроекта в Националния съвет за тристранно сътрудничество, на становището на национално представителните работодателски организации, членуващи в Асоциацията на организациите на българските работодатели”, пише в становището.
Сред препоръките на бизнеса е да отпадне такса "смет" за предприятията със сключени договори за обслужване с оператори с валидни разрешителни за събиране, транспортиране, третиране или предаване за последващо третиране на битови отпадъци.
“Считаме, че промените в определянето на Такса битови отпадъци не водят задължително до увеличение на събираните такси от физическите лица, за сметка на тези от бизнеса. Нещо повече – чрез масовото и реално въвеждане на изискванията за разделно събиране на отпадъците, количеството им би следвало да намалява, което ще се отрази и на намаляването на дължимите такси "смет", пресмятат в БСК. – Промяната в режима, осигуряването на прозрачност и сравнимост между извършваните услуги от отделните общини ще окаже допълнителен натиск за ефективно управление на битовите отпадъци и постигане на икономически обосновани и поносими цени за отделените домакинства.“
В стопанската камара са убедени, че обвързването на основата на Такса битови отпадъци с количествата боклук ще доведе до по-ефективно разделно събиране, до по-активно ангажиране на органите за общинско самоуправление, задължените лица и обслужваното население с управлението на битовите отпадъци, както и до повишаване на ефективността на контрола.