IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Бизнесът може да кандидатства с проекти за социално предприемачество

Как да се получи финансиране чрез инвестиции от SIA, дискутираха на форум на Българската банка за развитие

18:15 | 24.10.16 г.
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Могат ли добрите идеи в България да се превърнат в успешен бизнес модел, коментираха на среща социални предприемачи с представители на Европейския инвестиционен фонд (ЕИФ), който може да финансира с 243 млн. евро социални предприятия. На форум под наслов: “#A chance to advance: инвестиции в социалното предприемачество” бяха обсъждани идеи за подкрепа с финансиране с инвестиции от дялов капитал.

„Искаме да се разширим на юг и на изток, да популяризираме идеята за социално предприемачество, да влезем на всички пазари и да разпространим по цяла Европа", обяви Филип Бернар – Трей от Social Impact Accelerator (SIA), първия паневропейски фонд в публично-частното партньорство за подкрепа на социални предприятия, създаден през май 2013 г. "Досега имаме само едно предложение от Източна Европа и аз съм тук, за да ви призова да участвате. Чакаме от България инвестиционни предложения за финансиране чрез SIA.”

Министърът на труда и социалната политика Зорница Русинова подчерта, че фокусът на ЕИФ е насочен към социалното предприемачество, което разработва проекти за хора, изключени от пазара на труда. „Опитваме от няколко години да го направим като социално включване и темата е засегната в ОП „Конкурентоспособност“.

В ОП „Развитие на човешките ресурси“ до края на ноември приемаме проекти за подготовка за инициативни предприемачи, които ще стартират собствен бизнес, както и за обучение на млади хора при писане на бизнес план, обяви Русинова.

„Българската банка за развитие (ББР) участва като инвеститор в инициативата на ЕИФ от август 2015 г.", припомни Билян Балев, изпълнителен директор на кредитната институция. ББР участва в програмата с 1 млн. евро, наравно с Deutsche Bank и Crédit Coopératif.

"Банката стана инвеститор в SIA, за да бъде като хъб на идеи, на инвеститори, които искат да управляват в бъдеще такива проекти“, обясни банкерът и си пожела ББР да стане организатор на първите социални облигации в България, а „до 2-3 години да има компании с дялово участие във фондове като SIA”.

Инвестицията в социални проекти ще допринесе за диверсификацията на източниците на финансиране на SIA, специално в Централна и Източна Европа, включително България, които са все още сравнително млади и неразвити пазари за социалните предприятия и социалните фондове.

Европейската инициатива отговаря на нарастващата потребност от наличие на венчър финансиране за подкрепа на социалните предприятия – сегмент от бизнеса, който става все по-важен за насърчаване на социалното включване, създаване на алтернативни възможности за заетост на маргинализирани социални групи и осигуряване на икономически растеж.

Сега SIA участва в девет инвестиционни фонда, които инвестират капитал в социални предприятия в начален стадий на развитие – инкубатори и акселератори, като ги подпомагат да развият своя бизнес модел. Целта на SIA е да изгради инфраструктурата.

„Консултираме хората, които искат да направят фонд със социален характер. Имаме печат на качество, че фондът, в който сме инвестирали, ще има социална и икономическа възвръщаемост. Финансираме малки предприятия, като целта е с тези проекти хората да се научат и да развият социални умения“, посочи Филип Бернар – Трей.

„Пазарът все още е млад, засега имам няколко предложения към SIA , които трябва да обработя“, коментира каква е практиката за създаване на фондове мениджърът от SIA.

По думите на Филип Бернар – Трей ЕИФ трябва да подпомогне екипа и да улесни трансфера, след като получи инвестиционното предложение. Той даде пример с мениджър, който през април е заявил, че иска да създаде фонд за социално въздействие, но да има и финансова възвръщаемост.

„Проектът ще бъде готов за реализация през март догодина – ще се използват 13 млн. евро, събра се добър екип и това предложение си заслужава подкрепата", изброи условията за успех на инициативата мениджърът от SIA.

На въпрос как се измерва въздействието дали даден проект е успешен, той информира, че  има методика с ключови индикатори – какво трябва да постигне от компанията, която работи за социалното включване, да е известен броят на хората, до които е достигнала услугата, колко от тях след това са наети на работа с трудов договор.

„Инвестираме в проекти с устойчив растеж, които подобряват живота на хората - строеж на сгради в неразвити райони, запустели домове, при които има благоприятно въздействие на околната среда, а резултатите се виждат от по-изгодните наеми, в намаление на цената на електроенергията", даде пример Андрю Леви, мениджър в Bridges Ventures.

От Bridges Social Impact Bond Fund, създаден преди 15 години във Великобритания, са издадени облигации със социално въздействие за инвестиции в значими проекти.

„Имаме консултантско дружество и благотворителен тръст, нашият фонд на фондовете набира средства от инвестититори, които подбират бенефициенти, подобряващи съответния регион – строят се нови домове за възрастни хора, предприятия със социална насоченост", разкри успешния бизнес модел мениджърът.

„Мерим въздействието на всеки проект според програма, която например подпомага младежи  в училище – посещават ли занятия, намират ли си работа след това, защото срещу всеки индикатор има сума за получаване“, обясни схемата за финансиране на проектите Андрю Леви.

Като пример той даде инвестиции в проекти от SIA на подрастващи, които се отглеждат в приемни семейства.

„Не са добри резултатите в социалните домове във Великобритания и когато 160 младежи са настанени в приемни семейства, се спестяват на държавата 50 млн. британски лири. Като резултат – досега има 13 договора за наемане на работа“, съобщи още една полза от реализацията на социалния проект Андрю Леви.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:56 | 11.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още