Праг на стойността на активите, които ще бъдат облагани с данък „уикенд“, от 50 хил. лева предложи председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Васил Велев. Стойността съвпада с прага за задължителната регистрация по Закона за ДДС.
Велев направи това предложение в дискусия за последните промени в данъчното законодателство, в която участваха и представители на Института на дипломираните експерт-счетоводители (ИДЕС), Асоциацията на специализираните счетоводни предприятия (АССП), Българската стопанска камара (БСК), браншови организации и фирми, съобщиха от БСК.
Според председателя на АИКБ данъкът е нова възможност за неравно третиране, изнудване и тормоз над бизнеса от страна на недобросъвестни представители на данъчната администрация.
Участниците в дискусията коментираха още, че промените в Правилника за прилагане на Закона за ДДС не са преминали през обществено обсъждане. Освен това те създават и изключително висока административна тежест за бизнеса.
Зам.-председателят на ИДЕС Велин Филипов изчисли допълнителната данъчно-осигурителна тежест, която се въвежда с новите правила. Освен 20% ДДС непризнат данъчен кредит върху ползваните за лични цели активи, следва да се имат предвид 10% данък върху доходите на физическите лица и около 30% осигурителни вноски, посочи той.
Според него има прекалена детайлизация за следенето актив по актив, допълнително се въвежда и трети вид амортизация, което означава, че има и скрити разходи за поддържане на персонал, който да следи всичко това.
„Отчетността трябва да е на ниво скъпи активи, а не на ниво телефони, лаптопи или таблети“, каза още Филипов и допълни, че указанията на НАП как се декларират активите са объркващи.
Позицията на БСК, изказана от финансовия директор Станислав Попдончев, е, че промяната ще засегне най-силно микро- и малките предприятия, където активите често се ползват едновременно и за търговската дейност, и за лични нужди.
По време на дискусията са обсъдени също и промените в Закона за счетоводството. Участниците са отчели увеличените санкции при непубликуване на годишни финансови отчети, но са критикували липсата на горна граница на санкциите, което е прецедент за законодателството.
Със законодателните промени се премахва изискването малките предприятия да публикуват годишни финансови отчети, което беше отчетено като криещо риск по отношение на прозрачността.
преди 8 години Това че толкова струвал смартфона не е мярка, защото масовите смартфони струват по-малко от 2 МРЗ, около 300-500лв. Ако чорбаджията иска за 1000лв., да отчита, негово право си е.И говоря на месечна база разбора се, ДДС-то се отчита всеки месец при нас, не е на 3 месеца като в много други бели държави. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Въвеждането на праг е добра идея, обаче за да стане трябва да се промени ЗДДС, защото се въвежда облага за фирмите за покупките под този праг. В момента реално се иска спазването на ЗДДС такак както е логиката му още при приемането му през 94-та г., която логика с времето е изтървана. Ясно е, че всеки се опитва да мине без ДДС за джипа и вилата си, и масово се минава без ДДС в момента. Което не е редно в държава в която и храните и лекарствата са с 20% ДДС на общо основание. Затова и за джиповете и имотите следва да не се възстановява ДДС когато не се използват за дейността. Въвеждането на праг ще облегчи отчитането, но няма как да стане без промяна на ЗДДС. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години 2 МРЗ ???Ами среден клас смартфон е толкова, колега ...Логиката на експертите е именно да не се зариваме в бумащина за глупости!Виж, ако предлагаш две МРЗ на годишна база, сиреч 2*420*12=10080лв. - може и да е разумно. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години 2 МРЗ ???Ами среден клас смартфон е толкова, колега ...Логиката на експертите е именно да не се зариваме в бумащина за глупости!Виж, ако предлагаш две МРЗ на годишна база, сиреч 2*420*12=10080лв. - може и да е разумно. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Като цяло идеята може да е добра, обаче прага е прекалено висок. 50 хил. лв. е много високо ниво за нашите стандарти. По-добре е сумата да е пряко обвързана с някакъв индикатори и да е например 2 МРЗ-та, колкото е границата за дълготрааен актив например. отговор Сигнализирай за неуместен коментар