IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

18 години валутен борд в България

В края на май 2015 г. покритието на борда е 176,1%, а финансовият министър предлага да се създаде съвет, който да работи за членството на България в еврозоната

09:53 | 01.07.15 г. 19
Автор - снимка
Създател
<p style="text-align: justify;">
	Български граждани се редят на опашка в БНБ, за да обменят левове в първия ден от въвеждането на валутния борд -&nbsp;1 юли 1997 г. <em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Български граждани се редят на опашка в БНБ, за да обменят левове в първия ден от въвеждането на валутния борд - 1 юли 1997 г. Снимка: архив Ройтерс

Днес, 1 юли, се навършват 18 години от въвеждането на валутния борд у нас. По всичко личи, че системата на паричен съвет, както още е известен режимът, ще остане до присъединяването на България към еврозоната. Така страната ще се превърне в една от малкото по света с толкова дълго действие на валутния борд.

Главна причина за въвеждането на валутния борд у нас бе пълната загуба на доверие в паричните власти относно способността им да поддържат ценова стабилност и оттам – лихвените проценти и валутния курс. Валутният борд е въведен на 1 юли 1997 г., след като се отменя старият и се приема нов Закон за Българската народна банка (ЗБНБ). Чрез промените се изменя вътрешната структура на централната банка, за да може тя да работи като паричен съвет.

За целта бе създадено управление „Емисионно“, което фактически е паричният съвет у нас. В БНБ бяха обособени още две управления – „Банково“, което отговаря за платежните услуги и системи, и „Банков надзор“, чиято роля е да осъществява надзор и контрол над кредитните институции.

Принципи на валутния борд

Валутният борд има три основни принципа, които са свързани помежду си. Първият е, че фиксира курса на националната валута към голяма световна (резервна) валута или кошница от валути. В случая с българския лев – през 1997 г. той бива привързан към германската марка при ниво от 1 000 лв. за 1 марка. След деноминацията на лева от 5 юли 1999 г., осъществена заради високата инфлация в страната, обменният курс се фиксира на ниво от 1 лв. за 1 германска марка, а с въвеждането на еврото през 1999 г. резервната валута, към която е прикачен левът, става еврото. Курсът и до днес е фиксиран при 1,95583 лв. за едно евро.

Вторият принцип на валутния борд е пълната конвертируемост на паричната база, съставена от наличните пари в обращение (банкнотите и монетите) и резервите на банките при централната банка.

Третият принцип е, че режимът осигурява 100% покритие на паричната база с резервна валута. Това, погледнато от друга страна, означава, че валутният борд може да създава (емитира) национални пари (левове) само когато купува резервна валута (евро).

Счита се, че това е една от причините валутният борд да отнема паричния суверенитет на страната, т.е. централната банка да не може да провежда парична политика по своя преценка, например, чрез определяне на основния лихвен процент и промяна на валутния курс. Това е така, тъй като в условията на борд паричното предлагане зависи вече единствено от промените във валутните резерви. Освен това централната банка в лицето на БНБ не може да кредитира държавата. Допуска се кредитирането на търговски банки при ограничени условия, определени с Наредба № 6 на БНБ за кредитиране на банки в левове срещу обезпечение, при опасност от остра ликвидна криза в системата.

Предимства

Валутният борд се въвежда в държави, където дотогава не е имало централна банка, или в страни, където има тотална загуба на доверие в способността на централната банка да устои на натиска на правителството за финансиране на прекомерни бюджетни дефицити, например, или пък е възникнала е остра икономическа и финансова нестабилност, характеризиращи се с висока инфлация и силна обезценка на местната валута.

Паричният съвет съдейства за установяване на макроикономическа дисциплина. Ето защо се приема, че режимът осигурява финансова стабилност, вдъхва доверие към политиката на централната банка и правителството и осигурява прозрачност на действията им. Прозрачност на борда и това, че се ползва с високо доверие поради наличието на правила, които лесно могат да се следят, са едни от най-важните му предимства.

Недостатъци

Един от големите недостатъци на валутния борд, който се посочва в литературата по банково дело и международни финанси, е фактът, че държавата губи инструментите на паричната политика, чрез които да се смекчат евентуалните финансови шокове за икономиката, идващи отвън. Податливостта на външни шокове може да отслаби притока на капитали от чужбина.

Друг недостатък е, че той не играе ролята на кредитор от последна инстанция, каквато е типичната централна банка, което излага банковата система на известен риск при банкова паника, например.

Освен това ако се формират очаквания, че валутният борд може да бъде изоставен и националната валута може да се обезцени, ще започне превръщане на местна валута в международни резерви. Очакването за девалвация може да създаде натиск върху банковата система, изразяващ се в масирано теглене на депозити в местна валута и превръщането им във международната резервна валута, към която е привързана националната.

Подобни опасения изникват при наличието на банкова паника и макар и минимални се наблюдаваха при ситуацията с Корпоративна търговска банка през лятото на 2014 г. Подобно развитие изисква по-добро управление на ликвидността на банките. В резултат на случилото се миналата година търговските банки увеличиха рязко своята ликвидност, като коефициентът на ликвидни активи за пръв път прехвърли ниво от 30%. Подобен проблем обаче не е специфичен само за валутния борд.

Покритие на валутния борд

Към края на май 2015 г. покритието на валутния борд е 176,1%, разкриват актуалните данни на БНБ. Това означава, че международните валутни резерви покриват точно 176,1% от паричната база. Информация за международните валутни резерви дава сумата на активите на управление „Емисионно“ на БНБ, което отговаря за поддържането на валутния борд.

Статиите, които попадат в активната страна на баланса, са парични средства и предоставени депозити в чужда валута, монетарното злато и други инструменти в монетарно злато, както и инвестициите на БНБ в ценни книжа.

От своя страна, паричната база, намираща се в пасива на управление „Емисионно“, представлява всички банкноти и монети в обращение, емитирани от БНБ, както и резервите на търговските банки при централната банка.

Към пасивите се причисляват още депозитите на правителството и други държавни институции и депозитът на управление „Банково“, с което фактически се изравнява сумата на актива, съгласно устройството на валутния борд.

Месечен баланс на управление „Емисионно“ към 29 май 2015 г.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.

Последна актуализация: 00:57 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

18
rate up comment 27 rate down comment 5
vankata89
преди 9 години
Борда си действа страхотно. Там където нямат власт наще политици нещата са добре ако може да им отнемат цялта власт ще е най - добре. Русия и Украйна като не са в борд да не са цъфнали и завързали.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 29 rate down comment 3
data
преди 9 години
Чисто исторически колкото пъти Бг е провеждала "самостоятелна" парична политика - толкова пъти е баталясала
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 30 rate down comment 3
Miraka
преди 9 години
Аз предпочитам хората от ЕЦБ да имат контрол върху стойността на парите ми. Ти може би искаш хората на Делян Пеевски и СИЕ да казват колко струват парите, които изработваш? От кого, ако не от политиците се избира ръководството на БНБ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 21 rate down comment 31
rmarkov
преди 9 години
Коя държава е по-добре икономически според вас - България или Турция, или може би Сърбия например?Да, познахте, та България е най-бедната страна в ЕС, нали?Е, защо тогава левът е силен наравно с еврото? Икономиката ни е никаква, страната обезлюдява и т.н.Ами защото левът е изкуствено вързан за еврото. Така изкуствено напомпаният лев прави българското производство по-скъпо и затова ядем турски домати и аржентински ябълки например, докато в същото време в България цари безработица и бедност.Силата на една национална валута, по отношение на останалите световни валути, отразява степента на развитие на икономиката и стандарта на живот на една нация. Свободно плаващият валутен курс позволява на всяка икономика да се развива според възможностите и ресурсите си. Освен това, той дава на правителството, издаващо националната валута, достатъчно голямо фискално пространство, позволяващо му да провежда оптимална икономическа политика, която използва наличните природни ресурси и хора пълно
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 1 rate down comment 15
Vesko94
преди 9 години
Паричната политика не се прави от политиците. Ти ли ще управляваш тогава? Щото без управляващи, следва тотално връщане към естественото състояние на хората, както го описват водещи философи от миналото
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 3 rate down comment 7
Vesko94
преди 9 години
Паричната политика не се прави от политиците. Ти ли ще управляваш тогава? Щото без управляващи, следва тотално връщане към естественото състояние на хората, както го описват водещи философи от миналото
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 30 rate down comment 2
Miraka
преди 9 години
Не само на парична - добре ще е да лишим нашите политици от възможността изобщо да провеждат какъвто и да е вид политика :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 21 rate down comment 2
data
преди 9 години
Валутният борд в България - един полезен инструмент !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 1 rate down comment 6
Атанасио
преди 9 години
Икономическият растеж зависи от крайното търсене а то може да се стимулира по два начина:1) кредитиране мечтата на банкстерите но се видя какво стана - http://***.investor.bg/blogosfera/363/a/svetyt--v-recesiia-ili-v-sistemna-kriza-92906/подробно тук - http://krizata.blog.bg/history/2011/01/16/prichini-za-globalnata-ikonomicheska-kriza-obnoven-tekst.6686842) чрез преразпределение и ''Според икономистите на МВФ увеличение с 1% при доходите на най-бедните 20% в тези икономики води до 0,38% увеличение на растежа'' - http://***.investor.bg/drugi/338/a/mvf-povishavaneto-na-neravenstvoto-zabavia-ikonomicheskiia-rastej-196827/Още факти - ''Как изхвърлихме 10% БВП на ***'' - http://***.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=3254752Но аз говоря за глобалното положение - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1442612112683685забрана на офшорки с цел 6% бюдж.излишъци които се инвестират в точно определени неща https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1436573383287558
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 2 rate down comment 8
Атанасио
преди 9 години
Държавата може да взима пари от две места :1) от държ.монетарна банка но като САЩ в Конституцията да е записано ,че държ.дълг не може да превишава БВП 2) от преразпределение докарващо бюджетни излишъци 10% плосък корпоративен данък и 5% за акционерите ограбва България защото големите данъкоплатци са чужди фирми и печалбата се изнася(коментар 1) - http://darikfinance.bg/***/115933#comments Описал съм всичко в коментар 1 и 8 тук - http://darikfinance.bg/***/112887?&order=asc#commentsБюдж.излишъци през прозрачни обществени поръчки за точно определени неща за да се избегнат 3 планетарни катастрофи ,и за обществено полезни неща за да се подържа безработица до 2-3% ,и предложението на ООН за 4 дневна раб.седмица за намаляване на безработицата е за накрая.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още