IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Управителят на Китайската народна банка: Финансовата система става по-уязвима

Джоу Сяочуан препоръчва затягане на регулациите, както и да се оставят пазарите да служат по-добре на реалната икономика в Китай

17:36 | 04.11.17 г. 6
<p>
	<em>Управителят на Китайската народна банка Джоу Сяочуан. Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Управителят на Китайската народна банка Джоу Сяочуан. Снимка: Архив Ройтерс

Китайската финансова система става значително по-уязвима заради високата задлъжнялост, предупреждава управителят на Китайската народна банка Джоу Сяочуан, цитиран от Bloomberg. В дълга статия, публикувана на сайта на регулатора, той призовава и за по-задълбочени реформи във втората по големина световна икономика.

„Натрупват се латентни рискове, като някои от тях са скрити, сложни, внезапни, заразни и опасни, въпреки че цялостното състояние на финансовата система остава добро“, смята Джоу.

Той препоръчва затягане на регулациите, както и да се оставят пазарите да служат по-добре на реалната икономика. Правителството също така трябва да отвори финансовите пазари, като облекчи капиталовия контрол и като понижи ограниченията за чуждестранни финансови институции, които искат да навлязат на китайския пазар.

„Високата задлъжнялост е основният източник на финансовата уязвимост на макрониво“, казва 69-годишният Джоу, който се очаква скоро да се оттегли от поста, приключвайки рекорден 15-годишен мандат. „В секторите на реалната икономика това е отразено като излишен дълг, а във финансовата система – като кредитиране, което се разширява прекалено бързо“, пише централният банкер.

Коментарите на Джоу сигнализират, че властите в Пекин остават отдадени усилията да понижат задлъжнялостта в китайската икономика, коментира Bloomberg.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:53 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Азия виж още

Коментари

6
rate up comment 3 rate down comment 0
хамстер
преди 7 години
ее браво, китаеца най сетне проумя какво пише митев. сега вече може и да я оправят тая сбъркана парична политика.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 0 rate down comment 4
Иван Митев
преди 7 години
Като сте за първата възможност защо не платите щетите от тази грешка, например щетите от ситуацията при корпоративна търговска банка?Защо други да плащат щетите от реализирането на Вашето желание?Тези щети са много и ще продължат да се увеличават, ако държавната грешка се запазва.Навярно разбирате защо реалните защитници на запазването на грешката са анонимни. Те са анонимни защото осъзнават, че при достатъчно време ще е обществено изяснено, че запазването на държавната грешка ежедневно създава щети, включително и за тези, които са съгласни с нейното запазване.Проблемът не е внедряването на подобрената парична система. То е възможно и осъществимо.Проблемът сега е, че обществеността не знае за наличието на вредната за всеки държавна грешка.Вие като сте за запазване на държавната грешка, поне познавате ли нейната същина и последвалата вредност?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 4 rate down comment 1
Sakamano
преди 7 години
Под "подобрена парична система" разбирай световно неизвестна теория на самороден икономически "гений". Да, определено съм за първата възможност.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 1 rate down comment 5
Иван Митев
преди 7 години
Истината е само една.За държавата съществуват две възможности: 1. Запазване на грешката в паричната система. Тогава е с нарастващи щети. 2. Прилагане на подобрената парична система. При новите условия е с подсигурен социален просперитет.Вие за коя сте?Аз съм за втората.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 6 rate down comment 1
julian12
преди 7 години
Митев, Митев, ти за 30 години само две изречения ли научи?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 2 rate down comment 7
Иван Митев
преди 7 години
Управителят на Китайската народна банка Джоу Сяочуан не зачита, че Китай е с грешка в паричната система. Ако не се допускаше тази държавна грешка Китай нямаше да има сегашния дълг.За Китай съществуват две възможности: 1. При запазване на грешката в паричната система щетите за Китай се уголемяват и предстои стопански колапс. 2. При подобрена парична система Китай е с подсигурявано устойчиво развитие.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още