Акциите на азиатските борси се търгуваха смесено в четвъртък, като инвеститорите продължаваха да следят ситуацията в Китай, където пазарите се възстановяваха от изненадващото разпродаване в сряда, съобщи CNBC. В Поднебесната империя инвеститорите бяха привлечени най-вече от акциите на компании с малка капитализация.
И все пак ниските цени на суровините, скромната търговия на Wall Street предния ден и предпазливостта преди срещата на ЕЦБ днес обясняват липсата на апетит за риск.
„Глобалните инвеститори са в позиция на изчакване преди заседанието на ЕЦБ, което може да предизвика големи сътресения в еврото“, казва пред Ройтерс Хикару Сато, главен технически анализатор в Daiwa Securities.
Търговията на Wall Street завърши на червена територия в сряда, като индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average затвори с 0,3% понижение, а широкият S&P 500 и технологичният Nasdaq – съответно с 0,6 и 0,8% спад.
Китайският основен индекс Shanghai Composite записа повишение от 1,5%, след като в сряда затвори с 3,5% спад – най-ниското ниво от една седмица насам.
CSI300 също компенсира слабото начало на седмица, като се повиши с 1,5%.
Индексът Shenzhen Composite скочи с 3,7%, а този на стартъпите – с 4,5 на сто.
Хонконгската борса отвори след официалния празник в сряда и индексът Hang Seng ограничи загубите, като затвори с 0,7% понижение.
Акциите на Air China и China Southern Airline бяха сред най-добре представилите се компании, и двете с над 6% поскъпване на акциите на борсата в Шанхай. По всяка вероятност причината е новината, че двете авиокомпании обмислят сливане.
Японският индекс Nikkei 225 записа повишение от 0,6% и забави инерцията, която го доведе до шестседмичен рекорд в сряда. Ралитата на японската борса през последните сесии се обясняват с очакванията за още стимули от страна на централната банка.
Австралийският индекс S&P ASX 200 отчете ръст от 0,3%, като акциите на затруднените енергийни компании бяха стимулирани от поскъпването на активите на Santos. Акциите на петролната и газовата компания скочиха с 16,2% след новината, че тя е отказала оферата за придобиване от американската корпорация Scepter.
Южнокорейският индекс Kospi увеличи загубите и в крайна сметка затвори с 1% понижение, след като редица компании публикуваха отчетите си за тримесечието. Hyundai Motor обяви 23% спад в нетната печалба, а Samsung Engineering – оперативна загуба на стойност 1,5 трилиона вона (1,3 милиарда долара).