Водещите азиатски индекси отчитат ръстове във вторник, водени за пореден път от водещия японски бенчмарк Nikkei 225, който премина психологическата граница от 17 000 пункта за пръв път от 2007 година насам, след като йената продължи да поевтинява.
След края на дългия уикенд в Япония Nikkei скача с 2,73 на сто до 16 862 пункта, като през сесията се изкачи дори до 17 127 пункта. „От петък до вторник доларът отчете толкова драматичен ръст, че предизвика сериозна вълна на борсата“, твърди брокер пред WSJ, пожелал анонимност. Вчера борсата бе затворена заради официалния празник в Япония – „Ден на културата“.
Доларът се изкачи на седемгодишен връх спрямо японската валута. В четвъртък, преди решението за нови стимули на BoJ доларът струваше 109,22 йени, в понеделник обаче маркира нов връх от октомври 2007 г., достигайки 114,21 йени. В момента курсът възлиза на 113,46 йени за долар. „С преминаването на границата от 112,80 йени сега доларът гони нова цел – до 115 йени“, отбелязва валутният анализатор Кит Джукс от Societe Generale. Ако тази граница бъде мината, възможно според него е и покачване до 123 йени.
„Япония остава основен двигател на ръста на азиатските пазари“, коментира Стан Шаму, стратег в IG Ltd., цитиран от Bloomberg. „Интересно ще е да видим дали японските акции и курсът долар-йена ще запазят стойността си, или ще станем свидетели на известно прибиране на печалбите“, допълва стратегът.
Най-големите печеливши заради силния долар традиционно са акциите на силно експортиращи компании като Toyota Motor, Sony или Panasonic. Последната компания освен това в петък представи по-добри очаквания за годишните си резултати. Акциите на Higashi-Nippon Bank отчитат ръст от 15 процента, а тези на Bank of Yokohama се повишават с над 3 на сто, след като двете банки обявиха, че обмислят сливане.
Останалите азиатски индекси не показват големи промени. Schanghai Composite остава почти на място, но успява за шеста поредна сесия да остане в зелената зона с ръст от 0,03%, като приключва сесията на 20-месечен връх. Акциите на финансовите компании и такива от сферата на недвижимите имоти, които насърчаваха борсата през последните дни, сега остават почти непроменени. „Изглежда, че инвеститорите гледат по-засилено оценките. И няма новини, които биха оправдали корекция след последния ръст“, казват анализаторите на Shenyin & Wanguo Securities.
Hang Seng в Хонконг отчита лек спад от 0,29% до 23 845 пункта. Като цяло търговците говорят за консолидиране. Докато индексът остане над границата от 23 500 пункта, е възможен нов ръст на пазара. Спадът на цената на акциите на HSBC от почти 0,3% след по-слабия от очакванията отчет натежава на целия индекс.
С лек ръст от 0,2 на сто приключи сесията и индексът S&P ASX 200 в Сидни. Смесени икономически данни за септември ограничиха ръста. Докато приходите от търговията на дребно надминаха очакванията, търговският дефицит е по-висок от прогнозите. Освен това данните за безработицата за месеците между юни и септември са ревизирани нагоре с 0,1 процентни пункта. Така през септември безработицата в страната възлиза на 6,2%.
В Южна Корея Kospi губи 1% от стойността си, като индексът е на загуба за втора поредна сесия. Акциите на Hyundai Motor и Kia Motors отчитат спадове от 3 и 0,2%, след като двете компании се съгласиха на рекордно извънсъдебно споразумение и глоба в размер на 100 млн. долара.
Вчера котировките на Wall Street останаха близо до рекордните си равнища, но повечето индекси отчетоха спад заради поевтиняването на петрола, което се отрази на акциите на петролните компании.
Промишленият индекс Dow Jones спадна с 24,28 пункта, или с 0,1 на сто до 17 366,24 пункта. По-широкообхватният S&P 500 изгуби 0,24 пункта, или 0,01 на сто, и се понижи до 2017,81 пункта, а индексът на високотехнологичните дружества Nasdaq нарасна с 8,17 пункта, или 0,2 на сто, до 4638,91 пункта.
От началото на годината досега обаче Dow Jones е добавил 789,58 пункта, или 4,8 на сто, S&P 500 - 169,45 пункта, или 9,2 на сто, а Nasdaq се е повишил с 462,32 пункта, или 11,1 на сто.