IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Китайските икономически данни тласнаха нагоре азиатските пазари

Ръстовете обаче не бяха значителни

12:18 | 01.09.17 г.
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Азиатските индекси приключиха седмицата с умерени ръстове, докато инвеститорите анализираха макроикономическите данни за Китай, съобщава CNBC.

Японският Nikkei 225 се повиши с 0,23% до 19 691,47 пункта. На Корейския полуостров Kospi не успя да задържи първоначалния ръст и финишира със спад от 0,23% до 2 357,69 пункта. Индексът изпрати август с понижение след осем поредни месеца на ръстове.

Австралийският ASX 200 нарасна с 0,18% до 5 724,6 пункта, след като данните показаха увеличение на производствената активност в Китай през осмия месец от годината.

Междувременно в Хонконг Hang Seng се търгува почти без изменение, приключвайки със спад от 0,02% към 10 часа българско време до 27 963,6 пункта, след като се изкачи до над 28 000 пункта по-рано по време на сесията. В понеделник индексът прекоси тази граница за първи път от май 2015 г.

На китайските континентални пазари Shanghai Composite прибави 0,19% до 3 367,30 пункта, а Shenzhen Composite нарасна с 0,587% до 1 956,35 пункта.

Пазарите в Сингапур, Малайзия, Филипините и Индонезия бяха затворени за официални празници.

Източник: CNBC

В макроикономически план активността в сектора на услугите в Китай се забавя през август, достигайки най-слабото си ниво от май 2016 г. Официалният индекс на мениджърите по поръчките (PMI) се понижава от 54,5 пункта през юли до 53,4 пункта през август.

Секторът на услугите генерира над половината от китайската икономика, като нарастващите заплати дават на китайските потребители възможността да пазаруват и да пътуват повече.

В същото време активността в китайската промишленост се ускорява през август с най-бързия темп от шест месеца, насърчена от скок в поръчките за износ и по-високите цени.

Австралийският долар, който е силно чувствителен към китайските икономически данни, получи подкрепа от тях и поскъпна до 0,7956 долара, но по-късно се понижи до 0,7930 долара за един австралийски долар.

Доларовият индекс нарасна до 92,788 пункта малко след 10 часа българско време.

На корпоративния фронт японският конгломерат Toshiba не успя да постигне сделка за продажбата на бизнеса си с чипове в рамките на самоналожения си краен срок. С това компанията предизвика съмнения дали може да запълни дупката в баланса си навреме, за да избегне отписване от борсата и да запази бизнеса си с чипове конкурентен. Акциите на Toshiba поскъпнаха с 1,63%.

В същото време южнокорейската компания LG Electronics представи в четвъртък по-тънка версия на най-добрия си телефон, с нова по-добра камера и функции за гласово активиране, предназначени за активните потребители на видеа. Със смартфона компанията се надява да си върне пазарния дял, изгубен в ръцете на конкуренти.

Цените на петрола се понижиха, като фючърсите върху сорта Брент поевтиняха с 0,38% до 52,66 долара за барел, а тези върху американския лек суров петрол понижиха цената си с 0,70% до 46,90 долара за барел.  

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 04:37 | 10.09.22 г.
Най-четени новини
Още от Азия виж още

Коментари

Финанси виж още