Китай ще продължи целенасочените си политики, за да намери решение на проблемите с търсенето и предлагането в имотния сектор и да продължи с плановете за предлагане на земя, заяви министерството на земите и ресурсите в събота, цитирано от Ройтерс.
Правителството е изправено пред предизвикателството да контролира нарастващите цени на жилищата в най-големите градове, където цените са твърде високи за много жители, докато в същото насърчава продажбите и подкрепя цените в по-малките градове, за да се пребори с презасищането от непродадени жилища.
През втората половина на годината министерството ще се фокусира върху подхода „един град, една стратегия“ за ключови градове, се съобщава в изявление на сайта му.
То ще мотивира строителните предприемачи да започват и приключват проекти според договорите си, ще стесни разликите между търсенето и предлагането на пазара и ще насърчава здравословно и стабилно развитие на имотния пазар. Министерството казва още, че проверява дали договорите за размяна на земя биват изпълнявани.
През първата половина на годината министерството е инспектирало плановете на градовете за предлагане на земя, като изисква от тези, които изостават да направят корекции, за да задоволят целите за предлагането на земя.
Цените на новите жилища в Китай са се повишили с 12,4% през 2016 г., което е най-бързият им темп от 2011 г. Проучване на Ройтерс от 29 август показва, че цените на жилищата в Китай вероятно ще се вдигнат повече от предишните очаквания въпреки серията държавни ограничения за борба със спекулацията.
В петък Сю Джун, ръководител на отдела за проучвания към централна банка, написа в публикация на органа, че пазарът на имоти в Китай се е превърнал в основен източник на финансов риск.
„Имотният сектор има сериозни проблеми като изтласкване на инвестициите (от други области), възпрепятстване на трансформацията и здравословното развитие на икономиката, а освен това е важен източник на финансови рискове“, написа Сю.
Китай иска да поддържа имотния си пазар стабилен преди конгреса на Комунистическата партия следващия месец, организиран на всеки пет години.