Повечето азиатски индекси записаха повишения в понеделник и зададоха нов тон на седмицата след разпродажбите в петък, когато станаха ясни резултатите от британския референдум, съобщи CNBC.
Японският индекс Nikkei 225 поведе повишенията в региона, като записа ръст от 2,39%. В петък измерителят се срина с близо 8 на сто до голяма степен заради поскъпналата йена.
CNBC цитира анализатори, които са единодушни, че волатилността след гласуването, на което 52% от британците подкрепиха Brexit, ще е краткотрайна.
Според Крис Уестън, главен пазарен стратег в IG, рисковете се натрупват и покупките днес подсказват, че повечето пазарни участници очакват крактотраен шок, а не нещо мрачно и продължително.
В бележка до клиентите си в петък инвестиционната банка JPMorgan омаловажи дългосрочното влияние на Brexit. Според експертите разпродажбите в петък са се дължали предимно на изненадата и несигурността за изхода от вота. „Отвъд няколко седмици волатилност, шокът има предимно регионален характер“, посочват от JPMorgan. “На глобално ниво оставаме просто в състояние на слаб растеж”, допълват анализаторите.
Доходността по японските 10-годишни държавни облигации се понижи до -0,192%, след като по-рано падна до -0,209%. Спотовата цена на златото, което също се счита за актив убежище, се повиши с 0,84% до 1 326,51 долара за тройунция.
Доларът овладя поскъпването от миналата седмица и индексът беше 95,986 пункта, но остава над нивата отпреди референдума, които бяха около 94 пункта.
Курсът на британския паунд беше 1,3434 долара.
„Йената извлича значителни ползи от решението на британците да напуснат Европейския съюз, защото доларът и йената винаги растат във времена, когато се избягва рискът“, казва Кати Лин, управляващ директор за форекс в BK Assen Management.
Курсът на японската валута беше 101,88 йени за долар, след като в петък за кратко докосна нива под 100 йени за долар.
Основните японски износителки останаха под натиск в понеделник, като акциите на Toyota и Nissan поевтиняха съответно с 1,7% и 2,5%. При Honda имаше поскъпване от 0,53%, а при Mazda – понижение от близо 10%.
Според Nomura Brexit ще има значителни негативни последици върху японските износителки, като оперативните печалби на автомобилните производители ще се понижават с 84,9 милиарда йени (833 милиона долара) при всяко засилване на валутния курс спрямо долара с една йена.
Освен това Nomura понижи рейтинга на Mazda до „неутрален“.