Азиатските акции се търгуваха на червено в сряда, като японската борса навлезе в мечи пазар, съобщи CNBC.
„Слабостта на китайския икономически ръст остава основен проблем за инвеститорите и това едва ли ще се промени скоро“, коментира Наим Аслам, главен пазарен анализатор в AvaTrade.
Преди отварянето на азиатската сесия Международният валутен фонд (МВФ) понижи прогнозата си за глобалния икономически растеж през 2016 г. от 3,6 на 3,4%. Фондът аргументира решението си със слабия растеж в развиващите се пазари, най-вече Китай, срива в цените на суровините и повишаването на лихвените проценти в САЩ.
В Япония Nikkei 225 отчете спад от 3,71%, а понижението спрямо 52-седмичния връх е в размер на 21,33%, което поставя индекса в меча територия.
Австралийският ASX 200 се понижи с 1,26% до най-ниското си ниво от юли 2013 г. Освен това индексът се понижава с 19,07% спрямо 52-седмичния си връх, което означава, че е съвсем близо до мечи пазар. На измерителя най-много натежаха финсовият, енергийният сектор и производителите на материали.
Южнокорейският Kospi изтри 2,34% за деня или 15,08 спрямо 52-седмичния си връх.
В Китай основният индекс Shanghai Composite регистрира спад от 1,04%, а по-малкият Shenzhen Composite финишира 1,02% надолу. CSI 300, който обединява най-големите компании на борсите в Шанхай и Шънджън, се понижава с 1,51%.
Хонконгският индекс Hang Seng отчита спад от 3,45% до над 3-годишно дъно.
Във вторник Китайската народна банка обяви, че е вляла над 600 милиарда юана (91,22 милиарда долара) във финансовата система, за да се справи с намаляващата ликвидност преди празниците по случай Китайската нова година в началото на февруари.
Междувременно регулаторът по ценните книжа одобри няколко първични публични предлагания (IPO) по новите облекчени правила, които влязоха в сила на 1 януари.
преди 8 години Пак ли си мият ръцете с Китай??, смях, при положение че Shanghai е "само" -1%, а Япония се срина жестоко. Европа също е трагедия - всичко е от -3% нагоре. Да видим как ще е, когато отворят американците, но ако се съди по фючърсите нещата ще са брутални.Фед се оляха жестоко, чудя се какви оправдания и басни ще измислят този път. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Слабостта на китайския икономически ръст остава основен проблем за инвеститорите и това едва ли ще се промени скороТоест японци, корейци и т.н. треперят от страх, че китайските стоки по-малко ще изместват техните? А това, че потреблението в Китай расте с повече от добри темпове, някой да го споменава?Спадът на пазарите вече е причинен само от два фактора - паническите "анализи" като този и... спадът на пазарите - които падат, просто защото падат. отговор Сигнализирай за неуместен коментар