Азиатските пазари приключиха борсовата седмица с повишения, а цените на петрола записаха умерен ръст, съобщава CNBC.
Японският Nikkei 225 се повиши с 0,12%, а южнокорейският Kospi нарасна с 0,09%. Австралийският ASX 200 прибави 0,06% към стойността си с подкрепата на секторите здравеопазване и телекомуникаци, които нараснаха съответно с 1,03 и 1,25%. Финансовият подиндекс в Австралия остана под натиск и приключи със спад от 0,58%.
В Хонконг Hang Seng се повиши с 0,05%. Китайските континентални пазари също записаха ръст, като Shanghai Composite прибави 0,32% към стойността си.
Източник: CNBC
Цените на петрола записаха умерен ръст, след като се понижиха до 10-месечно дъно в сряда. Опасенията за глобалното пренасищане обаче остават. Фючърсите върху сорта Брент поскъпнаха с 0,33% до 45,37 долара за барел, а тези върху американския лек суров петрол повишиха цената си с 0,3% до 42,87 долара за барел. Суровината обаче се насочва към най-голямото си шестмесечно понижение от 20 години въпреки сделката в ОПЕК за свиване на добива.
Китайските медии съобщават, че регулаторните органи са поискали от банките да преразгледат експозицията си към китайски фирми, участващи в големи придобивания през последните няколко години.
Банковите акции в Австралия се търгуваха предимно с понижения, след като правителството на Южна Австралия обяви нов данък за банките ANZ, Commonwealth Bank, Westpac, National Australia Bank и Macquarie. Този ход идва, след като правителството миналия месец обяви такса за най-големите банки в страната.
Книжата на ANZ поевтиняха с 0,93% по време на азиатската сесия, NAB отписа 0,95% от цената, а Westpac не успя да задържи първоначалния ръст и приключи търговията със спад от 0,05%.
Доларовият индекс се търгува на ниво от 97,452 пункта. Спрямо йената американската валута се разменяше за 111,33 йени за долар към 07:20 часа българско време, над нивата от 111,27 йени за долар през предишната сесия.
Австралийският долар се разменяше за 0,7551 долара, поевтинявайки за четвърта поредна сесия.