IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

В търсене на компромиса, който ще остави МВФ в гръцката програма

Фондът също има сериозна роля за дълга на Атина, отпускайки 30 млрд. евро на страната през 2010 година

17:01 | 23.04.17 г.
<p>
	Снимка: <em>Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Повече от година Международният валутен фонд (МВФ) тихо повтаря, че няма да участва в спасителната програма за Гърция, притеснен от нереалистичните очаквания на европейките кредитори за изпълнението на бюджета на страната и устойчивостта на дълга. Това посочва в коментар NY Times.

Дългът на Гърция вече е 326 млрд. евро, или 180% от размера на икономиката на страната. За да бъде покрит този дълг Атина трябва да отчита сериозни бюджетни излишъци години наред, а в МВФ се питат дали това е реалистично очакване.

Изданието припомня споровете, които има Фондът с останалите кредитори на Гърция, както и нежеланието на самата Атина МВФ да бъде част от спасителната програма. Според анализатори, цитирани от NY Times, институцията и Германия, един от основните противници на идеята за облекчаване на гръцкия дълг, ще успеят да намерят компромис и Фондът да остане част от спасителите на южната ни съседка.

На фона на европейските избори никой не се нуждае от повторение на гръцката криза, смятат те. Темата за гръцката програма беше една от дискутираните по време на пролетните срещи на МВФ и Световната банка във Вашингтон в присъствието на гръцкия финансов министър Евклид Цакалотос. До пробив така и не се стигна, съобщават източници на американското издание. 

"Имахме конструктивен диалог за завръщането на мисията ни (в Гърция - бел.ред), която ще коментира двата основни въпроса на гръцката програма - политиките и облекчаването на дълга", заяви официално управляващият директор на Фонда Кристин Лагард след разговора си с Цакалотос.

МВФ също има сериозна роля за дълга на Гърция досега, пише още NY Times. През 2010 година например институцията отпуска 30 млрд. евро заем за страната, което е 30 пъти повече от квотата, която Гърция дължи за бюджета като член на Фонда. Това е един от най-големите заеми в историята на институцията от нейното основаване през 1944 година.

Сега обаче, за да отпусне нов заем, МВФ иска да види първо, че Гърция е финансово отговорна за по-продължителен период, а Европа да покаже, че ще работи за устойчивостта на гръцкия дълг - чрез намаляване на лихви и удължаване на срока за плащане.

И въпреки че Атина изненада с много по-добри от очакваното фискални резултати, все още сме далеч от категорично становище ще участва ли Фонда в спасителната програма на страната.

Междувременно през юли Гърция има да прави плащания по своя дълг в размер на 7 млрд. евро. Страната се нуждае от споразумение по втория преглед на програма, за да получи и следващия транш. Именно с тези средства страната ще покрие своите задължения към кредиторите си.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:22 | 12.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още