Турските власти са задържали лидер на мрежата, организирала опита за военен преврат в страната, предаде турската държавна Анадолска агенция. Арестуваният полковник Мухарем Кьосе е юридически съветник на Генералния щаб на турската армия и според властите е ключовата фигура в подготвянето на метежа.
Междувременно официалните власти в Турция поискаха официално екстрадирането на проповедника Фетхуллах Гюлен от САЩ. Той е считан за подбудител на преврата. На САЩ вече били изпратени и доказателства за престъпната дейност на Гюлен, предава агенцията.
Самият той призова САЩ да откажат екстрадицията, за да не се превърне в „жертва на политически сметки".
Същевременно в съседната ни страна продължава чистката на всички нива. В момента арестуваните са повече от 7500 души, във вторник бяха уволнени 15 000 учители и университетски преподаватели, след като Министерството на образованието обвини въпросните служители за връзки с Фетхуллах Гюлен. Отстранени са и служители в армията, държавната администрация, местните власти и Съвета по религиозните въпроси.
Същевременно платформата за разкрития WikiLeaks публикува, както и обеща, почти 300 хил. електронни писма на турското правителство и на членове на управляващата „Партията на справедливостта и развитието“. Публикацията е реакция на чистките в администрацията и държавните органи в страната след опита за преврат, пояснява платформата. Достъпни са 294 548 писма от 762 електронни пощенски кутии на основния домейн akparti.org.tr. Най-старото е от 2010 г., а най-новото – от 6 юли 2016 г.
RELEASE: 294,548 emails from Turkey's ruling political party, Erdoğan's AKP #AKPemails https://t.co/1Yof7YZpH7 pic.twitter.com/GGzGS8oUrY
— WikiLeaks (@wikileaks) 19 юли 2016 г.
България е спомената в над 660 съобщения, като темите са най-различни - от бюджетни статистически данни на ЕС до бъдещи коридори за газ от Иран за Европа.
Темите на повечето писма като цяло не са свързани с вътрешнопартийна дейност, а с „отношенията със света“, тоест – вероятно външнополитически теми. Материалите са получени седмица преди опита за преврат.
„Проверихме автентичността на материалите и източника, който по никакъв начин не е свързан с опита да преврат или с конкурентна партия или друга държава", обявяват от WikiLeaks. Но чистката в Турция, при която до вторник вечерта бяха отстранени, уволнени, разпитвани или арестувани близо 60 хил. души, е принудила организацията да ускори публикуването на мейлите.
Малко по-късно WikiLeaks обяви, че има „постоянни атаки“ над инфраструктурата ѝ, а след това заяви, че е станала жертва на кибератака. По-късно се появи ново съобщение, известяващо, че достъпът до страницата на WikiLeaks е спрян в цяла Турция.
WikiLeaks ordered to be blocked nationwide in #Turkey after releasing 300 thousand emails from #Erdogan's party AKP pic.twitter.com/Q5vWWimklY
— WikiLeaks (@wikileaks) 20 юли 2016 г.