Какво предстои за световната икономика през 2016 г.? Добрата новина е, че почти сигурно ще се разрасне, коментира Financial Times.
Само огромен неблагоприятен шок – друга глобална финансова криза или война между великите сили, би спрял растежа като цяло. Според Consensus Forecasts се очаква световният икономически растеж да бъде 2,8% през 2016 г. спрямо 2,6% през 2015 г. Тази прогноза изглежда изключително възможна. Но тя крие и важни икономически различия и негативни рискове.
Реално всички силно развити икономики са се завърнали към растеж. Прогнозите са икономиката на еврозоната да се разрасне с 1,7% през 2016 г. спрямо 1,5% през 2015 г. Икономиката на Обединеното кралство пък се очаква да се разшири с 2,3%, а на САЩ – с 2,5%. Прогнозите за Япония са за ръст от 1,2% през 2016 г. спрямо 0,6% през 2015 г.
Очаква се Азия (с изключение на Япония) да поведе световната икономика още веднъж с ръст от 5,7%. Прогнозира се, че Индия ще се превърне в най-бързо разрастващата се голяма икономика в света с ръст от 7,8% през 2016 г. спрямо 6,5% за Китай. Бразилия и Русия обаче са в рецесия. Растежът на Бразилия вероятно ще бъде -2,2% през 2016 г. спрямо -3,5% през 2015 г. Прогнозите за руския икономически растеж пък са за -0,2% спрямо -3,8% през 2015 г.
Краят на бума при суровините, особено срива на цените на петрола, породи сложни рискове. Спадът в цените на суровините вероятно ще влоши изключително много дълга на компаниите производителки на суровини. Той намали и държавните приходи, а така повиши фискалния дефицит на икономиките, разчитащи на суровини. В същото време понижението на цените на суровините увеличава реалните приходи на потребителите. Това би трябвало да насърчи тяхното потребление. На ниво страна Австралия, Канада, Русия, Бразилия и Южна Африка са най-важните губещи, докато еврозоната, Япония, Китай и Индия са от печелившите.
В силно развитите държави обаче се отчитат и макроикономически различия. Федералният резерв на САЩ започна цикъл на затягане на паричната политика, повишавайки лихвените проценти през декември 2015 г. Централната банка на Англия може да последва действията през 2016 г. Междувременно Европейската централна банка и централната банка на Япония все още агресивно разхлабват своите.
Стартирането на цикъла на затягане в САЩ вероятно ще запази долара силен. Комбинацията от понижаващи се цени на суровините и силен долар с високи американски лихвени проценти ще увеличи натиска върху много кредитополучатели, особено за тези, чиито кредити са деноминирани в американската валута.
Заедно с тези различия има и поне четири значителни несигурности. Първата е дали решението на Фед да започне затягане на политиката ще се окаже правилно, или ще бъде грешка, толкова сериозна, че да се нуждае от корекция.
Втората е дали напрежението в еврозоната, особено по отношение на слабото търсене и високата безработица, ще предизвика нова криза.
Третата и най-важна е дали китайското правителството ще успее да управлява предизвикателствата от реформирането на необичайно зависимата от инвестиции и кредити икономика, докато в същото време отбягва дестабилизиращо обезценяване на юана.
Последната е дали трудностите в зависимите от суровините икономики ще задействат нова вълна от финансова криза.
Освен големи икономически несигурности обаче има геополитически рискове. Популистиките политики са в своя възход. Поведенията на руския президент Владимир Путин и на китайския Си Дзинпин стават все по-войнствени. Части от Близкия изток са в хаос.
Управляването на тези различни рискове ще изисква търпение и мъдрост – качества, които не са в голям излишък. Въпреки това световната икономика вероятно ще остане в релси, както и през 2015 г. Резултатът вероятно ще е поредна година на продължителен, макар и различен посредствен ръст. Може да се окаже дори по-добре. Но по-вероятно е да бъде по-зле.
преди 8 години khao,Вие когато имате знания, идеи ли прилагате?Пример: Какви са Вашите идеи за сбора на 2 + 2? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години "Поведенията на руския президент Владимир Путин и на китайския Си Дзинпин стават все по-войнствени. Части от Близкия изток са в хаос..."А защо ли? Кой подпали Близкия Изток, Украйна и навлезе с бойни короаби в китайските териториали води???. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години "Не става с идеи, а със знания."По тъпo изказване не съм чувал, добре че света не те слуша и се движи от идеи! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Не става с идеи, а със знания. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Какво значат думите на Пол Кругман и Лари Съмърс - СТАГНАЦИЯ ОТ ЕДИН ВЕК е допустима'' - http://bg.mondediplo.com/article1436.htmlПроф.Джефри Сакс иконом.съветник на Бан Ки Мун също го казва заобиколно - ''Днешният модел на растеж е по инерция краткотрайният просперитет е купен с цената на огромни кризи в бъдеще. Той може да продължи още, но всички ще завърши със сълзи''- http://dnes.dir.bg/news/jefri-sax-12978498Аз разбирам прекрасно всичко и затова пиша за единственият начин за справяне с катастрофите -забрана на офшорките и т.н. регулации с цел 6% бюдж.излишъци които се инвестират в точно определени неща.Принципно офшорките са нелоялна конкуренция като сенчестата икономика но узаконени Около 1900год. един хамериканец го каза ''ако искаш бизнес си прокарай закони'' и така си направиха частна монет.банка(ФЕД) през 1913год.но се хванаха в собствените си мрежи и сами доказаха ,че ''системата'' е грешнаНЯКОЙ ДА ИМА ИДЕИ КАК ДА СЕ ОПРАВЯТ НЕЩАТА ???? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Може да има и 10% растеж и Йон Хелевиг, от финландската консултантска компания Awara Group обяснява прекрасно за растежа - https://alterinformation.wordpress.com/2015/04/04/98419591/ но това е временно тоест трябва нова ''система'' и системен подход - ресурсно базирана и планирана екологична икономика Ще почна с LE MONDE DIPLOMATIQUE - ''Дори прочути икономистите, галеници на медиите, започват, макар все още неуверено, да споменават хипотези за свят без растеж, поне в т. нар. напреднали страни.Такъв е случаят в САЩ с Пол Кругман и Лари Съмърс, за които СТАГНАЦИЯ ОТ ЕДИН ВЕК е допустима'' - http://bg.mondediplo.com/article1436.htmlДвамата професори признават факта ,че кризата е системна тоест това което твърдя - https://***.facebook.com/boyan.durankev/posts/1678735562404671ЕДИНСТВЕНИЯТ НАЧИН ЗА ОПРАВЯНЕ Е ТОВА КОЕТО ПРЕДЛАГАМ - забрана на офшорките и т.н. регулации с цел 6% бюдж.излишъци които се инвестират в точно определени неща за да се избегнат катастрофите отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Мен това слабо ме интересува! отговор Сигнализирай за неуместен коментар