Концепцията за „черния лебед“ беше лансирана от финансиста Насим Талеб в едноименната му книга. И докато „черните лебеди“ се смятат за непредвидими, финансовият гигант Nomura изтъква 10 „сиви лебеда“, за които да помислим през 2017 г., пише CNBC.
Според финансовия гигант „сивият лебед“ е братовчедът на „черния лебед“. Това е малко вероятно, но впечатляващо събитие извън обичайните казуси и рискови сценарии на анализаторите.
Ето и десетте „сиви лебеда“ на Nomura
Бум на производителността в САЩ
Финансовият гигант отбелязва, че производителността нараства анемично след кризата от 2008 г. В случая на САЩ се очаква тя да остане на ниско ниво за години напред.
Банката отбелязва обаче, че и в началото на 90-те имаше такива очаквания, а същевременно производителността бързо се удвои по време на технологичния бум.
"Ниските инвестиции са ключов фактор за ниската продуктивност. Със сигурност е вярно, че инвестициите в сгради и оборудване е на нивата от рецесията“, посочват от Nomura.
Инвестициите в интелектуална собственост обаче, както и в научна и развойна дейност, е в близост до посткризисните върхове. Тази форма на инвестиция е по-малко осезаема и затова е лесно да се пропусне, но тя може да осигури стабилна основа и за скок на производителността, което пък да има дълбоки последици и за пазарите под формата на силни ръстове и по-агресивно затягане на паричната политика.
Китай "освобождава" валутата си
Според Nomura е малко вероятно Китай в скоро време най-сетне да остави пазара да определя обменния курс на юана. Ако обаче Пекин внезапно премахне бариерите и спре да се намесва на валутния пазар, юанът ще се обезцени рязко.
Рискът е, че това ще доведе до разпродажби на местните пазари, като може да обхване и глобалните пазари.
Европейският съюз (ЕС) се реформира и Великобритания остава в него
Подобно предположение наскоро направи и Saxo Bank в т.нар. „скандални“ предвиждания за 2017 г. Ако ЕС действително осъществи наложителните реформи, Великобритания може да промени решението си и да остане в блока, макар и да отбелязва, че дотам може да се стигне само чрез поредица от невероятни събития.
От една страна Великобритания може да се откаже от Brexit след генерални избори и на фона на съдебни дела за това дали нуждае от съгласието на парламентите на Шотландия и Уелс, за да излезе от ЕС.
Ако пред Brexit се очертаят много бариери, консерваторите може да се решат на избори, за да втвърдят мандата си. Това би могло обаче да доведе до засилване позициите на опозиционните партии, което да обърне процеса по напускане на ЕС.
Вторият вариант е Великобритания да остане заради политиките на ЕС и осъществяването на нужните реформи, включително и промени в принципа на свободно движение на работна сила.
Скок на инфлацията в Япония
Според Nomura най-правдоподобният канал за ръст на инфлацията в Япония би било взаимодействие между валутната двойка USD/JPY и цените на петрола. До неотдавна йената би отслабнала при спад на цените на петрола, но ако корелацията отслабне или се обърне, инфлацията в Япония може да се вдигне рязко.
Тогава централната банка на страната ще трябва да помисли за стратегии за излизане от програмите за количествени улеснения.
Обуздаване на Федералния резерв на САЩ
Nomura подчертава, че избирането на Доналд Тръмп за президент на САЩ се смята за потенциална атака срещу независимостта на централната банка. Анализатори предупреждават и за евентуална политическа намеса.
Има възможност за радикални промени, включително и промяна на мандата на Фед. Още по-радикално би било завръщането към „златния стандарт“, отбелязва Nomura. Това ще доведе до по-високи лихвени проценти от очакваното.
Русия показва мускули
Инвеститорите все повече си задават въпроса дали Русия може да стане още по-агресивна във военно отношение в Източна Европа. Според Nomura това не е в основните й сценарии за 2017 г., но има риск от подобна промяна на фона на потенциалните промени във външната политика на САЩ и предстоящите избори в няколко от ключовите държави в ЕС.
Най-правдоподобните сценарии за възможна руска агресия са по-дълбоко навлизане в Украйна, към границата с Полша, и в Балтийските държави, особено Литва.
Клирингов провал
Финансовият гигант посочва, че от 2008 г. насам се смята, че изчистването на финансовите договори чрез централен контрагент, а не двустранно между банките, ще намали системния риск. "Идеята е, че ако всички банки са изправени пред една институция провалът на една може да бъде овладян, тъй като останалите ще опрат до клиринговата къща, а не до проваления си конкурент“, посочват от банката.
Недостатъкът в този режим е, че самата клирингова къща може да стане източник на системен риск, посочват от Nomura.
Премиерът на Япония Шиндзо Абе губи подкрепа
Управляващата коалиция на Шиндзо Абе има комфортно мнозинство в долната камара на парламента, а опозиционните партии остават непопулярни. Това предвещава продължаваща политическа стабилност и победа и на изборите през 2017 г.
Потенциален обрат обаче би довел до незабавна оставка на Абе, а японските акции ще поемат основния удар.
Връщане на капиталовия контрол в развиващите се пазари
Ако идването на Тръмп на власт доведе до силен ръст на доходността по американските държавни облигации и засилване на долара, развиващите се пазари ще се изправят пред много ясно изразени изходящи потоци. Това със сигурност ще доведе до въвеждането на нови мерки за контрол на капиталите, както и повече неочаквани девалвации.
Хартиените пари изчезват
Според Nomura светът е на прага на ера, в която децентрализираните пари и електронните плащания могат да заменят банкнотите и монетите в обращение. Швеция например вече обсъжда подобна перспектива.
преди 8 години *** по светът бели немат свършване.А кат си помисля само в какви заблуди по отношение на Запада живеехме преди години.Ха ха ха ха.По зле е от Българо-съветската дружба отговор Сигнализирай за неуместен коментар