IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Колко близо е Северна Корея до удар по САЩ?

Досега нищо не подсказва, че страната вече е тествала оръжие на принципа на ядрения синтез

14:00 | 13.08.17 г. 17
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Изстрелването на балистична ракета на 28 юли с обсег до градове на американското западно крайбрежие предостави ново смразяващо доказателство за бързината, с която Северна Корея развива способностите си, които според Доналд Тръмп тя никога нямало да притежава. То последва тест с подобна двустепенна ракета Hwasong-14 на 4 юли.

И двете бяха с праволинейна траектория, изстреляни право нагоре, вместо да следват земната извивка. Въз основа на курса и времето на летене анализатори смятат, че първата ракета би имала нормален обхват на траекторията от 7500 км, докато втората, която летя 47 минути и достигна височина от 3700 км, би имала обхват до 10 000 км, носейки бойна глава с тегло до 650 кг, пише в свой анализ The Economist.

Твърде рано е обаче да се твърди, че Северна Корея е на прага да застраши, да речем, Лос Анджелис с междуконтинентална балистична ракета (МБР). За да го направи, тя трябва да произведе достатъчно компактна и лека бойна глава, за да бъде монтирана на конусовидния нос на ракетата.

Експерти като Джефри Люис от центъра James Martin за проучване на неразпространението на оръжията в Калифорния смятат, че Северна Корея вече може да въоръжи своите ракети с малък и среден обсег с ядрена бойна глава, произведена на принципа на ядрения разпад, с мощ около 20 килотона или колкото хвърлената над Нагасаки атомна бомба. Досега обаче нищо не подсказва, че вече е тествала оръжие на принципа на ядрения синтез (термоядрена бомба), въпреки твърденията на лидера ѝ Ким Чен-ун, че го е направила.

Но вече работи върху технологията. Тя може да го демонстрира или поне да добави термоядрен елемент за увеличаване на мощта, когато извърши 6-ия си ядрен опит, може би преди края на годината.

Термоядрена бойна глава, достатъчно малка, за да бъде носена от Hwasong-14, може с лекота да придобие мощ от 300 килотона, достатъчни да унищожат район над 70 кв. км.

Освен това съществува скептицизъм, че Северна Корея вече е произвела устройство за многократна употреба, което защитава бойната глава при полета ѝ през атмосферата на Земята със скоростта на МБР. При анализа на последния тест Майкъл Елеман от Международния институт за стратегически проучвания е прегледал видео от метеорологична камера в Хокайдо, Япония, която е заснела блестящо устройство при връщането му към Земята. При навлизането в атмосферата то започва да отделя „малки блестящи предмети“ и „гореща пара“, преди да потъмнее и да изчезне.

Последна актуализация: 22:55 | 13.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

14
rate up comment 0 rate down comment 1
nobel
преди 7 години
ВЕДНАГА след войната американците стават първи приятели и на ... Германия. План Маршъл, икономическо възстановяване - нали всички сме чували това. Та въпросът ми е Кой на Кого е враг? И защо.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 1 rate down comment 1
nobel
преди 7 години
А най-странното от всичко е, че след войната Япония и Съединените щати стават първи приятели и незаменими икономически партньори. И това ВЪПРЕКИ двете атомни бомби.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 1 rate down comment 1
nobel
преди 7 години
След като не успява с Хитлер на Рузвелт му остава само един шанс - Япония. Япония никога не е имала намерение да напада Съединените щати и всъщност тя никога не го прави. Единственият начин нещо да изглежда поне що-годе като нападение е бил Пърл Харбър и военната база на тихоокеанския флот на Щатите в това пристанище. За какво им е трябвало на японците да го атакуват и да харчат хиляди ресурси само за да стигнат до там науката мълчи. Още повече, че те го бомбардират и си тръгват - даже не си правят труда да го превземат.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 0 rate down comment 0
nobel
преди 7 години
Желанието на Рузвелт да се включи във войната е било толкова силно, че той е провокирал всички наред да го нападнат. С германците не му се получава, защото те имат печалният опит от Първата световна, когато потопяват Лузитания. Лузитания е пътнически кораб, който е плавал между Европа и Америка и е возел пътници. Но едновременно с това е бил използван и като военен транспорт за превоз на оръжие, а пътниците са били просто жив щит. Тази подла стратегия нервира германците и те започват да пишат обяви във всички английски и американски вестнеци, че ще потопят този кораб и пътниците да не се качват на него. Но въпреки всички предупреждения *** да си рискуват живота са се намирали. В края на краищата германците все пак потопяват този кораб, но това им струва много скъпо - включването И на Щатите във войната.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 1 rate down comment 0
nobel
преди 7 години
Доказателство за това е, че филмът на Чарли Чаплин "Великият диктатор" е бил ЗАБРАНЕН за гледане в Америка, а по-късно и самият Чаплин е бил изгонен от Щатите за - познай какво - "антиамериканска дейност". Само защото е искал да се отвори втори фронт срещу Хитлер. Решението за това на чия страна ще се бият американците е било взето по много странен начин, защото никой не е вярвал, че Щатите ще ПОМАГАТ, при това с всички сили не на друг, а на КОМУНИСТИТЕ от СССР.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 1 rate down comment 0
nobel
преди 7 години
Интересна теория на конспирацията. Възможно е, разбира се. За съжаление с пълна сила е възможно и точно обратното. По времето, когато е започвала Втората световна война не е било ясно на чия страна ще се включат американците, ако им се наложи да се включат. Преобладаващото мнение е било, че би трябвало да се включат на страната на Германия. Щатите по това време са били в Голямата депресия, а Германия е излязла от депресията години преди тях. Хора, като Чарлз Линдберг са посещавали Германия, възхищавали са се най-искрено от грандиозният и икономически просперитет, от германската дисциплина и качество. И са били твърдо убедени, че ако трябва да се воюва логичният избор е да е на страната на Хитлер, който очевидно е бил намерил пътя за излизане от депресията.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 2 rate down comment 0
Grosss
преди 7 години
Ако си мислиш,че корейците сами ще воюват със САЩ без външна помощи не се знае тази помощ колко ще е голяма.Нищо чудно някой от враговетена САЩ да изпробват чрез корейците най-новите си пушкала.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 5 rate down comment 1
nobel
преди 7 години
Какви ли не опасности ги дебнат горкичките американци на днешно време, брей! Най-технологичната страна на света - нападната от руски хакери. Страната с най-големия военен бюджет - по-голям от тоди на 10-те следващи взети ЗАЕДНО трепери като лист от страх от някаква си Северна Корея. Ужасни времена, изпълнени със заплахи и опасности.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 2 rate down comment 3
0pk
преди 7 години
Заглавието е объркано. САЩ и СК трябва да си разменят местата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 3 rate down comment 11
d333
преди 7 години
Китай и Русия просто дават мило и драго за такъв прекрасен шанс да изпробват в реална ситуация какво могат и какво не могат да направят и какви ракети могат свалят американците. ; )А пък ако случайно американците пропуснат да свалят някоя ракета... просто ще си отворят от най-скъпото шампанско и ще се наслаждават как на перчема му побелява косата. : )
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още