IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Газовият пасианс в Източното Средиземноморие

Енергийният потенциал на региона е заложник на икономиката и геополитиката

07:54 | 29.07.16 г.
<p>
	<em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Снимка: архив Ройтерс

Световни енергийни лидери наддават, за да търсят газ в изключителната икономическа зона на Кипър в Източното Средиземноморие. Американският гигант ExxonMobil - най-голямата компания в света в областта на изследвания, сондажи и експлоатация на въглеводороди, катарският Qatar Petroleum - водещ в областта на втечнения газ, мощни компании като френската Total, италианската ENI, норвежката Statoil, израелските Delek и Avner, шотландската CAIRN, подадоха оферти в обявения от Никозия трети кръг за предоставяне на лицензи за проучвателни газови сондажи, бе официално съобщено в сряда.

Новото, трето раздаване на газовите карти, което Кипър направи през изминалата седмица, има значителен потенциал да предизвика сериозни промени в енергийния пасианс в Източното Средиземноморие. Те идват на фона на съществуващото напрежение в региона, където се сблъскват силните икономически и геополитически интереси както на страните от него, така и на големите играчи на световната сцена с амбиции за контрол на стратегическия енергиен ресурс в конфликтния район.

Ситуацията се усложни и след опита за преврат в Турция, която още повече се превръща в нестабилен и непредсказуем икономически и политически партньор. Затова основните въпроси – за количествата природен газ в находищата между трите континента /Европа, Азия и Африка/, за преноса, експорта и цените, на които ще се продава той, продължават да са с повече неизвестни, отколкото с отговори. 

Големи очаквания, но и предпазлив оптимизъм

демонстрираха правителството в Кипър, политически анализатори и енергийни експерти в навечерието на крайния срок за подаване на предложения в третия кръг за предоставяне на лицензи за проучвателни газови сондажи в изключителната икономическа зона на страната в Средиземно море, който приключи в петък /22 юли/.

Подадените в него 6 заявления от 8 компании дадоха основание на енергийния министър Георгиос Лакотрипис да заяви, че правителството е „абсолютно удовлетворено” от резултата. Той отчете, че в трудните условия, в които се намира в момента газовата индустрия в световен мащаб, Кипър успя да привлече неголям брой компании, но те са от висок ранг, с финансова мощ и голям технически опит. При това интерес е проявен към трите блока /с номера 6, 8 и 10/, които страната обяви в третия търг, от общо 13-те й офшорни парцела.

След проведените два предишни кръга през 2007 г. и 2012 г., в момента лицензи имат 5 блока /2, 3, 9, 11 и 12/. На тях работят американската “Нобъл Енерджи” с партньори израелските “Делек” и “Авнер”, италиано-южнокорейският консорциум “Ени/Когас” и френската “Тотал”. След неуспешни пробиви на “Ени/Когас” и “Тотал”, през декември миналата година и януари тази година Никозия удължи с 2 години правата им за проучвания. През месец май изтече концесията на “Нобъл Енерджи” за блок 12 и тя трябва да го върне на държавата, запазвайки си участъка “Афродита”.

Кипър обяви третото повикване на международни газови партньори в изпълнение на енергийната си стратегия, в която бъдещият добив и експорт на синьо гориво се оценяват като много важни за икономическото възстановяване на страната след дълбоката криза от последните три години. Малката островна държава не крие амбициите си с откриването и експлоатацията на офшорни газови находища да се превърне в регионален енергиен център в Източното Средиземноморие, енергиен мост между Близкия Изток и Европа.

Последна актуализация: 19:02 | 13.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още