ФУНДАМЕНТАЛЕН КОМЕНТАР – Николай Шуманов
Щатският долар достигна близо 8-годишен връх спрямо шведската крона след изявлението на управителя на Шведската централна банка Стефан Ингвес, че банката може да предприеме допълнителни облекчения в опит да върне инфлацията към целевите нива. След изказването на Ингвес кроната поевтиня спрямо долара до 9.0769 крони за долар.
Понижението на молбите за помощи за безработица в САЩ даде тласък на долара, като щатската валута записа ръст от 0.26% спрямо кошницата от шест основни валути. Заявките за обезщетения се понижиха с 3000 до 258 000, като по този начин молбите за помощи при безработица продължават да се намират недалеч от тяхното 43-годишно дъно от 246 000 молби. Това бе 86-а поредна седмица, в която данните остават под ключовото ниво от 300 000 молби.
Слез излизането на данните за заетостта зелените пари достигнаха 3-месечен връх спрямо японската йена. Добрите икономически данни от САЩ, повишиха възможността за покачване на лихвите в страната. Рано тази сутрин йената продължи да поевтиня спрямо долара, като двойката се търгува на ниво от 105.39 йени за долар.
Петролът поскъпна с 1.10% до 49.67 долара за барел, след като някои от членовете на ОПЕК от Персийския залив заявиха, че са готови да намалят производството си с около 4%. До срещата на ОПЕК във Виена в края на месец ноември всяко едно изявление от страна на някоя от производителките на петрол ще предизвиква волатилност на пазарите. През изминалия уикенд Ирак поиска да не бъде задължаван да участва в понижаването на производството, като причина министърът на енергетиката на страната Джабар Ал-Луаиди посочи войната, която държавата му води срещу Ислямска държава. По последни данни производството на петрол в Ирак е достигнало ниво от 4.7 млн. барела. дневно
Европейските борсови индекси записаха повишения през изминалия ден вследствие на доброто представяне на банковия сектор. Германският DAX30 записа ръст от 0.1% до 10 708.35 пункта, след като акциите на Deutsche Bank се повишиха с 0.6%. Индексите отвъд Океана от своя страна завършиха изминалия ден на червена територия въпреки положителните икономически новини от деня. Широкият S&P500 спадна с 0.3% до 2 134.15 пункта следван от Dow Jones с 0.2% до 18 193.95 пункта.
ТЕХНИЧЕСКИ КОМЕНТАР – Стефан Продев
USD/JPY
Ще направим кратък обзор на нашия анализ през последните два месеца за двойката.
На първи август публикувахме следния коментар: „Монетарната политика на ЯЦБ остава сравнително непроменена - лихвените нива остават същите, но ще се изкупуват ETF за 6 трлн. йени на година (двойно спрямо предходните 3.3 трлн. йени). Йената остава силна и за момента поевтиняването ѝ остава по-вероятен сценарий. Възможностите за ново значително поскъпване са малки, особено, ако ситуацията в глобален мащаб се задържи непроменена в следващите месеци. Към момента при двойката везните натежават в полза на щатския долар.“
Това беше коментар с дългосрочна перспектива, даващ оценка на общата ситуация между двете световни икономики.
На 5 август използвахме данните за трудовия пазар в САЩ като трамплин, който да ни определи моментното настроение. На негова база преценихме риска и потенциала за начало на поскъпването при двойката. Ето какво публикувахме на 5 август: „Двойката консолидира около кръглата цена от 100 йени за един щатски долар. Стабилна, но психологическа подкрепа. Днешните данни за пазара на труда в САЩ ще бъдат решаващият фактор, дали двойката ще потъне до следващата зона на подкрепа около 94.166 или ще отскочи за пореден път от настоящата подкрепа. Има немалка вероятност да излязат по-слаби от очакваните данни за NFP днес в 15:30 ч.“
NFP бяха неочаквано по-добри, което искахме да видим, за да влезем в дълги позиции. Предишните стойности бяха 292 000, очакваните 180 00, актуалните надхвърлиха всички очаквания със своите 255 000. Получихме идеален момент за покупка на долари срещу японски йени. Към момента имаме 540 пипса поскъпване и очакваме то да се увеличава.
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.