IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Може ли „Набуко“ да възкръсне?

След като спря "Южен поток", Русия отново се нуждае от "Набуко", коментира за Deutsche Welle Андрей Гурков

08:24 | 11.03.15 г. 14
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Баку и София искат да възродят газопровода „Набуко”. Руските медии активно обсъждат договореността, постигната от азербайджанския президент Илхам Алиев и българския премиер Бойко Борисов. Повечето коментатори по инерция се опитват да докажат пълната безперспективност на този проект. Но всъщност от гледна точка на „Газпром” на това начинание трябва здраво да се стискат палци. В новите условия „Набуко” може да се превърне не в конкурент, а в главен партньор на руската държавна компания, коментира в материал за Deutsche Welle Андрей Гурков.

Как се стигна дотук

Вярно е, че навремето между „Газпром” и „Набуко” съществуваше напрежение. Веднага трябва да се каже обаче, че грешат онези, които и до днес мислят „Набуко” единствено като алтернатива на руския „Южен поток”. Ако следваме хронологията, ще разберем как се получи точно обратното. Австрийската компания OMV още през 2002 година поде инициативата за „Набуко” с цел да се заобиколи Русия, а Европа да получава каспийски газ. За да попречи на тези планове, през 2006 година „Газпром” стартира своя контрапроект „Южен поток”. Тогава още изобщо не ставаше дума газовият транзит да заобикаля Украйна. Този мотив се появи значително по-късно. 

„Набуко” и „Южен поток” трябваше практически да преминават през едни и същи страни от ЕС - България, Унгария и Австрия. Тоест, те се оказваха конкуренти. „Набуко” не издържа на тази конкуренция, най-вече поради същите причини, които са валидни и днес: нямаше гаранция, че за тръбите ще има достатъчно газ, понеже азербайджанският не стигаше, а плановете за допълнителни количества от Туркменистан, Иран и Ирак си бяха чиста проба теория.

Трябва, впрочем, да се прави разлика и между първоначалния вариант на „Набуко”, който започваше в Източна Турция, и съкратения му вариант „Набуко-Запад” от турско-българската граница до Австрия. Идеята за дългия вариант отпадна още когато Азербайджан и Турция се договориха сами да изграждат трансанадолския газопровод „Танап” на турска територия. Той завършва в Западна Турция, близо до границите с Гърция и България.

За транспортирането на газа оттам до големите европейски потребители се конкурираха два проекта: „Набуко-Запад” и Трансадриатическият газопровод (ТАП), който предвиждаше трасе през Гърция и Албания, после по дъното на Адриатическо море до Италия. През лятото на 2013 година Азербайджан се обяви за изграждането на ТАП, в резултат от което съкратеният проект „Набуко” сякаш окончателно отпадна от сметките.

На 1 декември 2014 година обаче руският президент Владимир Путин неочаквано взе решение да се откаже от „Южен поток”, а вместо него да форсира прокарването на тръбопровод по дъното на Черно море, който бързо получи името „Турски поток”. В този момент веднага възникна предположението, че „Набуко-Запад” може би не е окончателно погребан, пише още Deutsche Welle. 

Възможни сценарии

Работата е там, че Москва, обидена от несговорчивостта на Евросъюза, си представяше „Турски поток” по следния начин: тръбата свършва някъде около границата на Турция с Гърция, а за по-нататъшното транспортиране на газа нека се погрижат самите европейци. Единственият що-годе разработен европейски проект, който би бил в състояние да поеме такива количества газ (от порядъка на 50 милиарда кубически метра) всъщност и досега си остава „Набуко-Запад”.

Ето как пред очите ни се очертава следният газопреносен сценарий: В най-западния край на Турция, близо до границите с Гърция и България, възниква гигантски газоразпределителен център - хъб. Тук се вливат два газопровода - "Танап” и къде-къде по-мощният „Турски поток”. От същия хъб към Европа поемат малкият ТАП и значително по-сериозният „Набуко-Запад”. Президентът на Азербайджан Алиев каза точно това след разговорите в София: „Смятаме, че можем да обединим ТАП и „Набуко”.

Съответно от този хъб и руският, и азербайджанският газ поемат или на запад през Гърция и Италия, или пък на северозапад през България, Румъния и Унгария към Австрия. Защото така нареченият „Трети енергиен пакет” на ЕС повелява тъкмо това: ТАП и „Набуко-Запад” трябва да бъдат достъпни за всички доставчици. Включително и за потенциални доставчици от Туркменистан, Иран и Ирак - стига да пожелаят и да могат да доставят газ за Европа.

От полза за всички?

С други думи, изграждането на „Набуко-Запад” може да реши един ключов проблем на руския проект „Турски поток”. А именно, че в този проект все още няма предвидена такава крайна точка, където европейските инфраструктури да поемат и да транспортират нататък доставения газ. И обратно: тъкмо прокарването на газпромовската тръба „Турски поток” създава условия за възраждането на „Набуко-Запад”, който първоначално трябваше да разчита единствено на несигурните количества азербайджански газ.

Разбира се, тепърва има да се водят много преговори и съгласувания. В крайна сметка обаче всички могат да се окажат в ролята на печеливши: Азербайджан и Русия получават инфраструктура за продажба на своя газ, Турция получава голям газов хъб, Туркменистан, Ирак и Иран получават реална перспектива за износ на газ, а страните от Евросъюза диверсифицират източниците на суровини и трасетата за тяхната доставка.
 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:18 | 14.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

13
rate up comment 0 rate down comment 0
aldy
преди 9 години
Изпусни питомното, че да гониш дивото. От много акъл и лакомия "управляващите" останаха с пръст в устата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 1 rate down comment 1
Pyramid
преди 9 години
Ще ни припомните ли за какъв обем транспортиран газ се предполагаше Набуко? Щото, някак изведнъж тук ще искат да ни удавят с /все по-евтин/ газ, ако се вярва на разните там мераци. Та, доде ЕС се натутка, Русия /бедна и сама/ ще си построи тръбата, щото сама взема суверенни решения и - НЪЦКИ за Набукото. Както преди ги извози, изкупувайки азерски газ, да го продава като свой, така и сега може да стане. на практика, Азербайджан и днес не е зле, има си коридор за износ и, като се замислиш, до входа на Турски поток и териториите са по-сигурни, и публиката-по-безпроблемна...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 1 rate down comment 3
georgi_shum
преди 9 години
факт, това казавам реално и аз :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 6 rate down comment 2
kalendar
преди 9 години
мави отговори вместо мен...А 80те години тяхната жалка пародия беше в пъти по-зле от нашата. Ама си направиха успешно перестройката...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 1 rate down comment 5
georgi_shum
преди 9 години
Ти мислиш ли, че техния"социализъм" или "соц. журналистика" в момента имат нещо общо с нашата жалка пародия и на двете от преди '89та :)?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 7 rate down comment 5
Mavi Goz
преди 9 години
Ми вероятно това, че недоносената соц журналистика, хем в много по-хард формат (китайската не е много по-различна от севернокорейската) там си е жива и здрава и с всички предпоставки да надживее Дойче веле... хаха!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 2 rate down comment 5
georgi_shum
преди 9 години
Що намесваш китайците? Ква връзка имат с Дойче Веле, статията и газа за България ?:)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 5 rate down comment 3
kalendar
преди 9 години
кай го на китайците тва
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 3 rate down comment 2
dakl
преди 9 години
Отговорът е "не" , защото Азербейджан просто няма достатъчни количества газ!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 3 rate down comment 7
georgi_shum
преди 9 години
Ми естествен подбор Тоше:) Оцеляват силните..:) Недоносчетата живеят кратко...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още