След серията от терористични нападения в Западна Европа през последните месеци много медии заговориха за бум на тероризма на континента, а политици предлагат въвеждане на нови мерки за сигурност и ограничаване на приема на мигранти. Дали в действителност е налице тенденция към увеличаване на терористичната активност?
Голяма част от отговора на този въпрос се крие в Global Terrorism Database (GTD) – впечатляващ набор от данни, включващ почти 160 000 отделни терористични нападения от 1970 г. насам и класифициращ ги по почти 140 показателя: географско разположение, извършители, брой жертви и ранени, организации, използвани оръжия, цел и други, се казва в анализ на Адриан Николов за „Инфограф“. Той проследява тенденциите в терористичната активност, уловени от GTD.
Тероризъм в Западна Европа
Първият подбор на данни от GTD включва нападенията и жертвите на тероризъм в Западна Европа. Причината за този избор е, че последните големи нападения на континента са именно в западни държави (Германия, Франция, Белгия).
Сравняването на терористичната активност в Западна Европа през последните 45 години доста категорично отхвърля тезата, според която се наблюдава невиждан скок на терористичната дейност. Дори напротив, от 2000 г. насам такава почти отсъства, в сравнение със 70-те и 80-те години на XX в., по време на пика на дейността на организации като ИРА, ЕТА и РАФ.
Променил се и характерът на самите терористични актове. Докато през 70-те и 80-те години има множество нападения, които раняват и убиват малък брой хора (с някои важни изключения, като например нападението срещу полет на PanAm над Локърби през 1988 г.), то през новото хилядолетие относително малко на брой нападения вземат много жертви (бомбеното нападение в мадридското метро от 2004 г., срещу младежки лагер в Ютьоя през 2011 г. и атаките в Париж през октомври 2015 г.).
Тъй като годината все още не е завършила, 2016 г. не е включена в GTD, но по неофициални данни жертвите на тероризъм в Западна Европа вече са 130. По тази причина има известни основания да се говори за нов устойчив (макар и не невиждан) ръст на терористичната дейност, но е прекалено рано да се правят твърди заключения.
Въпреки че GTD не включва официална информация за мотивацията зад извършването на отделните терористични актове, прави впечатление, че докато в миналото по-голямата част от терористичната дейност е била извършвана от националистически или комунистически групировки, то днес почти всички терористични актове са свързани с религиозни (най-вече ислямистки) организации.
Расте броят на нападенията
Докато Западна Европа се радва на период на относителна липса на терористична активност през последните години, то на глобално равнище тенденцията е към постоянен ръст и в броя на нападенията, и в броя на жертвите през последните 45 години.
Причина за това е засилената активност на много религиозни организации в Близкия Изток и Азия, както и на комунистически/националистически организации в Латинска Америка. Част от този ръст може да се отдаде и на по-доброто и прецизно отразяване на терористичната активност, което води до включването на повече случаи в GTD.
Въпреки това тенденцията към увеличаване на терористичната активност не може да бъде отречена. Сред важните фактори е и рязкото засилване на дейността на няколко големи организации, сред които „Ислямска държава“, „Боко Харам“ и различните талибански групировки, за което свидетелства концентрацията на ръста на тероризма в няколко държави – Ирак, Афганистан, Пакистан, Нигерия.
Най-общо терористичните групировки, които извършават най-много терористични актове, могат да се разделят на три групи: ислямистки („Боко Харам“, „Ислямска държава“), националистически (ИРА, ЕТА) и марксистки (FARC, SL), като някои организации споделят характеристиките на двете последни групи.
Класификацията на GTD води до някои обърквания при определянето на най-активните групировки, най-вече поради факта, че някои организации са групирани по семейства („талибани“, „палестинци“, „маоисти“). Това ги "изтласква нагоре" и им позволява да се сравняват с отделни големи терористични групи. Именно това прави талибаните най-активната група според GTD, въпреки че на практика под това название спадат много различни по-малки и по-големи групировки.
Прави впечатление, че повечето от най-активните групировки действат от десетилетия, но след тях се нарежда и относително новата „Ислямска държава“.
GTD класифицира и някои събития в България като терористични атаки, въпреки че единственото с разпознат извършител е нападението на Хизбула над автобус с израелци през 2012 г. Интересно е и отчитането на няколко жертви в средата на 90-те години, но вероятно става дума за включване в базата данни на междуособици между силовите групировки от периода, тъй като GTD често отчита и нападения на мафията като тероризъм. Като цяло, не може да се каже че в страната до този момент е регистрирана каквато и да било значима терористична дейност.
*GTD не разполага с пълни данни за 1993 г., и по тази причина терористичните атаки от тази година не са включени в базата данни.
преди 8 години Даниъл Канеман много добре го е обяснил в Мисленето. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Заради съдадената параноя, в САЩ продажбите на оръжия е скочила 10 пъти. Само в Чикаго на месец загиват 400 души от стрелба! Сами си направете сметката от кое загиват повече хора и за какво се харчат бюджетите на държавите. Загиналите от тероризъм са по малко от 2% в сравнение с други проблеми. Защо не се фокусират финансите върху области където наистина може да се спасят човешки животи? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години и не само заради тях, и хората са виновни че не искат да ги интегрират, щото е по лесно да имаш необразовани роби. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Жертвите на тероризъм - на рекордни нива.И това единствено заради т.ъ.пите европейски политици, които нямат връзка с главния мозък. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години От автомобилни катастрофи в България умират повече хора, отколкото от тероризъм в цяла Европа. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Тероризмът е една от най-безопасните опасности. Въпреки това много овце се плашат повече от тероризъм, отколкото от нещата, които в действителност ги заплашват повече - например нещата, които мъкнат в пазарските чанти след пазаруване, пътуването с автомобили и други.Учете психология за да не бъдете лъгани от политиците. Препоръчвам Мисленето на Канеман и книгите на Талеб. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години както и статистиката за продажбите на пирони във виетнам, но и това няма общо със статията както въпроса ти, незнайно защо адресиран към мен. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години ДАНС, МВР и военнити си скъсват задниците от бачкане... затова е сигурно.Муахахха, разбира се с любезното съдействие на ВМЗ Сопот, със стотици проценти ръст на поръчки и печалби.Също така удобно е пропусната статистика за производители и търговци на оръжия, това няма нищо общо, те са .. "за защита", нали така khao? Хахахха отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години зиг, хайл импе ... прочети статията и пиши пак :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години изпуснали сте най-големия атентат в България, дело на БКП (БСП). убили 134 човека от българския елит, направен от неграмотни престъпници чиито наследници се цанят за шеф на ООН и други подобни места !!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар