IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg

Защо Индия трябва да приветства старите телефони на Apple?

Пазарът на електронни устройства втора ръка може да е полезен както за развиващите се страни, така и за околната среда

15:48 | 07.02.16 г.
<p>
	<em>Снимка: www.pixabay.com</em></p>

Снимка: www.pixabay.com

Около 80 на сто от населението на Индия няма достъп до интернет. Apple, която е производител на някои от най-скъпите смартфони в света, има решение. Както писа миналата седмица Indian Express, базираната в САЩ компания се надява да вкара в страната използвани, ремонтирани смартфони iPhone от Китай в Индия и да ги продава на по-ниски цени. След това планира да изгради заводи за ремонт на iPhone в самата Индия, като по този начин ще разшири предлагането на по-достъпни устройства за милионите хора от средната класа в страната, пише в свой анализ Адам Минтър за Bloomberg.

Какво не е наред? В очите на индийските власти използването на стари телефони предполага, че устройствата са на края на своя живот. Това означава, че близо 250 000 използвани телефона iPhone, които Apple предлага да внася в страната годишно, бързо ще се насочват към планините от боклук от електроника, които в момента са огромен проблем за Индия, с който тя все още не успява да се справи. От своя страна Apple  твърди, че ремонтираните телефони са също толкова добри, колкото новите и ще живеят по-дълго от тези на множество марки от нисък клас.

Подобни опасения са разбираеми. Индия, както и повечето развиващи се страни, е крачка назад в развитието на технологията и инфраструктурата за управление на потока от устройства, които потребителите използват и изхвърлят. Но блокирането на вноса на използвана електроника, което индийското правителство отдавна прави, няма да задържи този прилив. Вместо това бариерите просто ще гарантират, че разходите за преодоляване на дигиталното разделение ще са много по-високи и ще се вреди повече на околната среда, отколкото ако се използват стоки, които се търгуват свободно.

Разбира се, вредите върху околната среда и хората, причинени от неправилното изхвърляне на електронни отпадъци, са ужасяващи, особено в развиващите се страни. Но през последните години изследване след изследване показват, че използваната електроника живее втори живот чрез повторна употреба, не чрез рециклиране или изхвърляне.

80 на сто от приходите на Гуейу, Китай, някога известен като “световното кошче за боклук за електроника”, са генерирани от подновяването на устройства и компоненти и продажбата им. По същия начин Програмата за околна среда на ООН разкрива, че 80% от използваните устройства, внесени в Гана, играят ключова роля в увеличаването на достъпа до технологии сред бедните в страната.

Световната търговия с използвани смартфони се разраства бързо и не се ограничава само в развиващия се свят. Доклад от 2015 г. на базираната във Великобритания Green Alliance посочва, че световният пазар ще нарасне от 53 млн. телефона през 2013 г. до 257 млн. през 2018 г. Много от тези стари телефони са ремонтирани и препродадени в САЩ (през 2014 г. Sprint е ремонтирала повече от 80% от 3-те млн. телефона, които е изкупила обратно от потребителите). Други навлизат в развиващия се свят (включително Индия, посредством сиви пазари), където все по-конкурентният пазар на използвана електроника привлича частен капитал и вдъхновява журналистите да обясняват колко евтино се купуват телефони на Apple.

Това е добре за жадните за интернет потребители, които не могат да си позволят нови устройства, независимо дали се намират в Индия или Индиана. Но е много добра новина и за околната срeда. Според Apple 84% от въглеродните емисии, свързани с iPhone 6s, идват от производството, а само 10% от използването му.

“Това прави живота на продукта ключов фактор за цялостното въздействие върху околната среда”, посочва докладът на Green Alliance. С удължаването на живота на устройствата пазарите за джаджи втора употреба намаляват търсенето на материали като кобалта, които се извличат с помощта на средства, вредни за човешкото здраве и околната среда.

Apple трябва да бъде приветствана за желанието си да използва повторно устройства в Индия и най-вече за плана за изграждане на собствени заводи за ремонт на стара електроника там. Индия и други страни трябва да приветстват усилията и разширяването на търговията с употребявани устройства, допълва анализът на Bloomberg.

Ако Apple иска да доставя използвани стоки в развиващите се страни, тя трябва да поддържа тези устройства. Съответно Индия и другите страни следва да изискват от Apple и останалите производители на устройства да се ангажират с актуализирането на своите операционни системи на използваните устройства след поне пет години от пускането на телефона на пазара.

Второ, Apple и другите компании трябва да бъдат задължени да публикуват ръководствата за ремонт в публичното пространство и да спрат да използват законите за защита на авторското право, за да искат тези данни да бъдат сваляни от интернет.

Процъфтяващата търговия с електроника втора ръка няма да реши проблема с нарастваща вълна от електронни отпадъци в света. Но може да забави кривата на растежа ѝ и да разшири достъпа до технологии, което е от съществено значение за постигане на успех в днешната глобална икономика.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:47 | 11.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още