Строителният сектор най-накрая отговори на съживяващия се пазар на жилища в най-големите градове на страната. През миналата година е регистриран осезаем ръст на строителната активност в жилищния сегмент от пазара на имоти във водещите градове, което се отразява и на активността в България като цяло, показват данните на Националния статистически институт (НСИ) за издадените разрешителни за строеж и започнатото строителство на нови сгради.
В област Варна все пак се забелязва известно забавяне заради оттеглянето на руските купувачи от ваканционния сегмент, макар че местният пазар явно успява да „издърпа“ сектора в регионален мащаб.
В област Бургас обаче затихването във ваканционния сегмент се е отразило сериозно на строителната активност в региона. Наблюдават се спадове по всички показатели, след като местните купувачи явно не са успели да убедят строителните предприемачи, че има нужда от повече инвестиции, въпреки отчетения солиден ръст на сделките през миналата година.
Като цяло за България през миналата година издадените разрешителни за строеж на нови жилищни сгради се увеличават с 4% на годишна база до 4 310 броя, но остават с над 60 на сто под пиковото равнище, отчетено през 2007 г. - близо 11 200 броя, показват данните на НСИ.
При разгънатата застроена площ (РЗП) на планираните за строителство сгради годишното увеличение достига 15% до над 2,3 млн. кв. м, а при броя жилища – 9% до 17 304.
При започнатите нови жилищни сгради е отчетено годишно повишение от близо 12% за 2015 г. спрямо 2014 г. до общо 2 750 жилищни сгради. При РЗП ръстът достига близо 54% до 1,66 млн. кв. м, а при броя жилища – 47% до 12 308.
Най-осезаемо увеличение на строителната активност през миналата година е отчетено в столицата София, където е концентрирано и най-силно търсене в жилищния сегмент от пазара. Като втори най-активен център на жилищно строителство се очертава област Пловдив, която като цяло е лидер в България в строителството на индустриални сгради.
През миналата година в София са издадени общо 660 разрешителни за строеж на нови жилищни сгради спрямо 457 през 2014 г., което представлява ръст от 44% на годишна база. Само за последните три месеца на 2015 г. издадените разрешителни за строеж в столицата са 141, като се увеличават с 35,5% на годишна база.
При заложеното РЗП на бъдещите сгради има почти двоен ръст спрямо предходната година до близо 819 400 кв.м, а при броя жилища увеличението достига почти 87% до 6 476.
Що се отнася до започнатите нови жилищни сгради в столицата, за миналата година е отчетено увеличение от 49% спрямо предходната до 276 сгради, като при РЗП увеличението е повече от три пъти до почти 471 хил. кв.м. При броя жилища в започнатите сгради увеличението е също приблизително тройно до 3 285.
В Пловдив при разрешителните за строеж, издадени през 2015 г., ръстът достига над 36% спрямо 2014 г. до 626, при РЗП е над 60% до над 408 600 хил. кв. м, а при броя жилища в сградите – 51% до над 3 100.
През миналата година във втория най-голям град в страната е започнало строителството на 383 нови жилищни сгради, което е с 23,5% повече на годишна база. При РЗП на новостроящите се сгради увеличението е над 66% до 1889 055 кв.м, а при броя жилища – повече от два пъти до 1 568.
Във Варна ръстът на издадените през 2015 г. разрешителни за строеж е по-скромен и малко под средния за страната – 3% до 426 разрешителни. За последното тримесечие е отчетен спад на издадените разрешителни от 1,65% на годишна база. При РЗП годишният спад достига 27%, а при броя жилища – 15%.
При започнатото ново жилищно строителство обаче се вижда оптимизъм в морската столица. През миналата година е стартирало изграждането на 324 нови сгради, което е с 25,6% повече на годишна база. При РЗП ръстът е 90%, като достига близо 352 700 кв.м, но при броя жилища има спад от почти 55% на годишна база до 1 536.
В Бургас обаче понижението е по всички показатели. Разрешителните за строеж на нови жилищни сгради намаляват с над 31% до 417 за цялата година спрямо предходната, а РЗП – с 44% до 197 617 кв.м. При броя жилища намалението достига почти 55 на сто до 1 536.
През миналата година е отбелязан спад от близо 10 на сто при започнатите нови сгради в града, като РЗП се понижава с над 22%, а броя на жилищата – с 27%.
преди 8 години Намат Избор ..или инвестиция....или Шума и глад под мостовете!Парите-раздадени за Лихви по време на имотната криза..Направиха Депозитна криза...която Също трябва да Свърши ;)...........Скъпи имоти - Евтини ИмотиВисоки Лихви по депозитите....?!?! ;) ;)-------------това е Криза , така се прави отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Ама си мисля, що па да не, нека растат цените, нека се надува балона...се си мислех да купя нещо като за последно тия 2-3 год. , ама ще се пенсионирам скоро и като гледам па имам 3-ри имота, що па да не зема да продавам и да си поживея като за последно...то при всевишния чеиз не се иска, за да те прибере :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години За съжаление и ниските лихви по депозитите ще "тикнат" масовият спестител към другият му избор - покупка на НИ :( отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години добре ,че е сектора на НИ да дърпа цялата икономика напред с бързи темпове,че тази година гоним 4,5% ръст на икономиката. :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Хе-хе световната икономика се потапя в рецесия, а влака с тухлите набира скорост, той хубаво набира ама да не се окаже, че зад хълма е много стръмно и тез тухли дето ги е натоларил са му в повечко.С други думи нега строят, тамън после ще е по-евтино. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Гробарче, що не се килнеш :)))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Че банките държат огромно количество имоти никой и не отрича. Но това си е тяхно право, банките ако искат може и вечно да държат имоти, ограничение у нас няма.Но е истина и че хората последните 5-6г. се позамогнаха при управлението на ГЕРБ. Много фондове от ЕС се усвоиха, работа има много и съответно после хората търсят да си купят имоти, нормално е. Като се усвоява е добре за всички. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Елементарна схема: лихварите имат купища невъзвращаеми ипотечни кредити, които и да ги продадат сега, плюс вноските, които са правени по тия кредити - няма да си покрият това, което са дали (или ще са "на нулата"). Да, ама искат да имат и печалбица! Ами сега на къде си мислят Ливончо, Асенчо и Ко : "Той клиента е яко вътре, ама що и не да влизаме! Трябва да надуем наново балона, да качим цените и тогава пуснем "***" на пазара!" Речено сторено - сваляме лихвите за новите балъци, пускаме рекламите навсякъде, вкл. и в Инвестора, малко кредити за "държавата", респективно - малко свободни парици ... въдиците са хвърлени... този път - за елитни шарани, но не и за голите шарани и каракудата от 2005-2008! :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години "Хората се позамогнаха последните години" ?? Ти явно не живееш в България... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години "Хората се позамогнаха последните години" ?? Ти явно не живееш в България... отговор Сигнализирай за неуместен коментар