IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Рискове и тънкости при покупка на имот "на зелено"

Инвеститорът, финансирането за проекта и схемата за плащане - ключовите фактори при вземането на решение за сделка

12:33 | 14.10.15 г. 6
Рискове и тънкости при покупка на имот "на зелено"

Репутацията на инвеститора, финансирането за проекта и схемата на плащане и прехвърляне на собствеността – това са трите най-важни фактора, когато избираме жилище “на зелено”, съветват от консултантската компания Arco Real Estate.

Компанията стартира кампания под наслов “Живей нашироко” съвместно с Дарик радио, за да информира за проблемите и детайлите при покупката на имот.

Заради подема на пазара през последната година – година и половина и недостига на качествено предлагане на жилища в големите градове покупката на жилища “на зелено” устойчиво се възстановява, посочват от компанията.

Вихър Славейков, мениджър продажби на един от проектите на компанията, посочва, че при избора на завършено жилище най-важните фактори са локацията и цената. При незавършен имот обаче на първо място са инвеститорът и главният изпълнител, тъй като те носят цялата отговорност по завършването на проекта.

Положителният ефект на кризата беше, че разграничи сериозните и отговорни компании от тези, които бяха „яхнали” вълната на строителния бум до 2008 г. Те успяха да оцелеят благодарение на направените премерени рискове и инвестиции, завършиха проектите си, макар и бавно, не изгубиха клиенти и дори обратното – спечелиха още клиенти заради коректността си, коментира той.

Рискът да попадне в „черния списък” с некоректни компании и да бъде изхвърлен от пазара стимулира всеки инвеститор да бъде изряден към своите клиенти. Точно тези фирми успяват да реализират над 70% от жилищата в своите проекти до завършването на строителството (издаването на разрешение за ползване, или т.нар. Акт 16), допълва експертът.

Сериозните инвеститори обикновено разполагат и с финансиране за завършването на целия проект и са независими от предварителните продажби. При липсата на осигурено финансиране се разчита единствено на наличните средства на инвеститорите и текущите приходи от предварителната реализация на проекта, което обаче носи риск за завършването му.

Що се отнася до схемите за плащане, до кризата 100% от плащанията при покупка на имот “на зелено” се осъществяваха обикновено до завършването на грубия строеж (издаване на Акт 14 на обекта). В 90% от случаите тогава се прехвърляше и собствеността. Така немалко купувачи попаднаха в капана на несериозните инвеститори – да купят имот в недовършена сграда и да бъдат принудени да водят дълги съдебни дела срещу тях, припомня компанията.

В момента най-популярната схема е до 80% от стойността на жилището да се изплатят до Акт 14, а останалите 20% - при получаване на Акт 16.

Съветът на компанията е купувачите да прехвърлят собствеността при получаването на разрешение за ползване на имота, но не и когато са платили повече от 50% от стойността. При плащане на 80-90% от продажната цена и липса на нотариален акт/нотариално прехвърляне предварителният договор не защитава с достатъчна сила интересите на купувача.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:31 | 14.09.22 г.
Най-четени новини
Още от Анализи виж още

Коментари

6
rate up comment 4 rate down comment 1
panther
преди 9 години
Влезеш ли в бг банков офис - вече си натакован :). Влезеш ли за кредит - натакован си брутално и групово...Инвестор, бе може ли един филтър да не настроите като хората...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 9 rate down comment 1
pepince
преди 9 години
Хахахааа, банките (особено в БГ) винаги защитават интересите на своите клиенти ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 11 rate down comment 2
Bones57
преди 9 години
Ами да! Всеизвестно е, че банките (особено в БГ) винаги защитават интересите на своите клиенти.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 5 rate down comment 2
MZ/X
преди 9 години
Има схеми, при които купувачът дава парите на финансиращата банка и ако инвеститорът не си изпълни задълженията, банката е длъжна да върне парите на купувача. В този случай интересите на купувача са защитени на 100%.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 14 rate down comment 2
marto76
преди 9 години
Имот "на зелено" в българската действителност почти сигурно означава загуба на пари за нас!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 14 rate down comment 1
misanthrope
преди 9 години
"при избора на завършено жилище най-важните фактори са локацията и цената. При незавършен имот обаче на първо място са инвеститорът и главният изпълнител,"Хубав съвет. Т.Е. ако купуваш на зелено, може да си вземеш скъп апартамент, на гадно място, стига да е от добър инвеститор и изпълнител :D:D:D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още