IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Китай улеснява достъпа на чуждите купувачи до пазара на имоти

Решението е правилно, но е взето в грешното време, гласи анализ на Ройтерс

18:27 | 02.09.15 г.
Автор - снимка
Редактор
<p style="text-align: justify;">
	Промените включват намаляване на размера на регистрирания капитал, който чуждестранните инвеститори трябва да държат.&nbsp;<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Промените включват намаляване на размера на регистрирания капитал, който чуждестранните инвеститори трябва да държат. Снимка: Ройтерс

Решението на Пекин да улесни чуждестранните инвеститори в имоти е правилно, но беше взето в грешното време, пише Ройтерс.

Китай обяви миналата седмица, че премахва серия от свръхтежки регулации по отношение на чуждите инвестиции в имоти, които бяха въведени през 2006 г. и които попречиха на световните инвеститори да имат достъп до някога един от най-атрактивните пазари в света.

Промените включват намаляване на размера на регистрирания капитал, който чуждестранните инвеститори трябва да държат. Вече на чужденци ще е позволено да притежават и по няколко имота, но при условие, че правилата на местно ниво го разрешават.

Този ход се разглежда от експертите като опит на китайските власти да спрат изтичането на капитали от страната, тъй като чуждестранните инвеститори са особено притеснени от срива на фондовия пазар и неочакваната девалвацията на юана.

Институционалните инвеститори обаче смятат, че реформите са добре дошли въпреки сгъстените облаци над китайската икономика и опасенията за допълнителна обезценка на юана.

Допреди две години пазарът на имоти в Китай беше сред най-атрактивните в света за чуждестранните инвеститори – силна валута, растящи наеми и още по-високи цени при покупка на жилище. В края на 2013 г. обаче тенденцията при цените се обърна заради свръхпредлагането и на жилищни, и на бизнес имоти.

Чуждите инвестиции в имоти са намалели с близо 25 на сто през първите седем месеца на тази година спрямо предходната, показват официалните данни. Заради влошаването на фундаментите на пазара от няколко месеца правителството предприема серия от мерки, за да стимулира активността, тъй като секторът е отговорен за около 15 на сто от брутния вътрешен продукт (БВП) на страната.

Според експерти, за да се даде тласък на сделките, сега властите в Китай ще трябва да вземат предвид по-високия валутен риск и вероятността от по-нататъшно обезценяване юана, което ще оскъпи стратегиите по хеджиране.

"Разликата между инвестирането в китайски акции или облигации и имоти е, че не може просто да скочиш вътре и да излезеш", коментира Рашид Хасан от консултантската компания Savills. Затова според него реформите биха имали слабо влияние.

Няма изгледи богати чужденци например да се заинтересуват от пазара на имоти в Китай така, както китайците се интересуват от пазарите в Австралия, САЩ и Великобритания. Имигрантите в страната също се възпират от инвестиции, тъй като те са предимно в големите градове, а местните власти там все още прилагат ограничения спрямо чужденците.

Още за китайската икономика можете да научите от видеото на Bloomberg

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:23 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Анализи виж още

Коментари

Финанси виж още